Zapisałam dziecko do zerówki w przedszkolu, ale zostało przyjęte do zerówki w szkole. Czy gmina może sama zdecydować, gdzie do zerówki będzie chodził mój pięcioletni syn?
Zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz rozporządzeniem ministra edukacji i sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych (DzU nr 26, poz. 232) gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym dla dziecka, które w danym roku ukończy pięć lat, oraz dla sześciolatka, który nie rozpocznie obowiązku szkolnego i będzie kontynuował edukację przedszkolną. Nie musi jednak zapewniać miejsca w placówce wybranej przez rodzica. W wypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja. Przedszkola nie mają przypisanych rejonów, z których muszą przyjąć dzieci w pierwszej kolejności. Aby dziecko zapisać do wybranej placówki, warto udać się do jej dyrektora i porozmawiać z nim osobiście. Jeśli bowiem zwolnią się w niej miejsca, to dyrektor zdecyduje, kogo przyjmie w następnej kolejności.
Mój trzyletni syn nie dostał się do przedszkola, mimo że oboje pracujemy i płacimy podatki w Warszawie. Jak odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu?
Szczegółowe zasady rekrutacji, a zatem i procedurę odwoławczą, określa statut przedszkola. Tak wynika z załącznika nr 1 do rozporządzenia z 7 marca 2005 r. ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie ramowych statutów placówek publicznych. I chociaż w wielu gminach, zwłaszcza w dużych miastach, zasady te określa samorząd, to muszą one być zapisane w statucie każdej placówki.
Szczegółowe zasady rekrutacji, a zatem i procedurę odwoławczą, określa statut przedszkola