Więcej uprawnień służb sanitarnych

Inspektorzy sanitarni zbiorą dane o osobach zarażonych chorobą zakaźną. Sanepid na granicy będzie mógł zobowiązać podróżnego do szczepienia

Publikacja: 03.09.2012 10:35

Sanepid na granicy będzie mógł zobowiązać podróżnego? do szczepienia.

Sanepid na granicy będzie mógł zobowiązać podróżnego? do szczepienia.

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Dziś wchodzi w życie nowela ustaw o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz o Państwowej Inspekcji Pracy. Jej przepisy na etapie prac sejmowych wywołały wiele kontrowersji, a ich autor, główny inspektor sanitarny, podkreślał, że mają przede wszystkim charakter techniczny i doprecyzowujący. Art. 5 ustawy przewiduje bowiem, że szczepieniom ochronnym muszą się poddać wszystkie osoby przebywające na terenie naszego kraju. Poprzednio przepis wskazywał, że obowiązkowe są te przewidziane w Narodowym Programie Szczepień Ochronnych. Stowarzyszenia antyszczepionkowe podnosiły więc, że sanepid będzie mógł przymusić osobę do każdego szczepienia, np. przeciwko grypie, które nie jest obowiązkowe według NPS.

Michał Araszkiewicz, radca prawny, uspokaja jednak, że nowelizacja nie nakłada dodatkowych obowiązków na obywateli.

Nowelizacja nie nakłada dodatkowych obowiązków na obywateli

– Już dziś inspektor z sanepidu może wydać decyzję administracyjną przymuszającą do szczepienia. Różnica polega jedynie na tym, że obowiązkowe szczepienia nie będą już musiały wynikać z programu, który jest ogłaszany w formie komunikatu GIS, ale z innego dokumentu. Ten ostatni sanepid przecież wcześniej też ogłosi – podkreśla Araszkiewicz.

Nowela ustawy o chorobach zakaźnych rozszerza zakres kompetencji organu celnego, czyli państwowego granicznego inspektora sanitarnego. Teraz także on może wydać decyzję administracyjną, która zobowiąże daną osobę, by poddała się szczepieniu czy kwarantannie.

Nowe przepisy zwiększają uprawnienia inspekcji sanitarnej w zakresie zbierania informacji o osobach potencjalnie cierpiących na chorobę zakaźną. Jeśli służby dowiedzą się, że być może ktoś zachorował, zaraził się chorobą zakaźną lub zmarł, to w trakcie dochodzenia epidemiologicznego będą mogły żądać od innych urzędników lub osób znających poszkodowanych podania danych personalnych chorych, ich daty urodzenia, numeru PESEL, adresu zamieszkania, telefonu czy nawet międzynarodowej lub krajowej trasy przejazdu.

podstawa prawna: ustawa z 13 lipca 2012 r. DzU z 3 sierpnia, poz. 892

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie