Szpitale mogą pobierać opłaty od pacjentów

Luka w przepisach może być kosztowna dla chorych. Potrzebna jest pilna zmiana ustawy o działalności leczniczej

Aktualizacja: 25.09.2012 08:39 Publikacja: 24.09.2012 20:08

Szpitale mogą pobierać opłaty od pacjentów

Szpitale mogą pobierać opłaty od pacjentów

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek

Rzecznik praw obywatelskich interweniuje u ministra Bartosza Arłukowicza w sprawie dodatkowych opłat, jakie wkrótce szpitale mogą zacząć pobierać od hospitalizowanych.

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz pozwala im na to luka w przepisach ustawy o działalności leczniczej. Nic nie mówi ona o tym, że wyżywienie i zakwaterowanie pacjentów szpitala ma być bezpłatne.

Nie byłoby to jednak takie niepokojące, gdyby nie fakt, że poprzedniczka ustawy o działalności leczniczej, czyli ustawa o zoz, jednoznacznie wskazywała, że szpital ma zapewnić pacjentom leki, wyżywienie i zakwaterowanie.

Zdaniem RPO obawę wywołuje to, że ustawa o działalności leczniczej w ogóle pomija szpitale. Bo jej przepisy odnoszą się do świadczeń udzielanych pacjentom w placówkach innych niż szpitalne, czyli np. zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Wskazują, że muszą one zapewnić swoim podopiecznym pomieszczenia i wyżywienie odpowiednie do ich stanu zdrowia.

Lipowicz nie satysfakcjonują też wyjaśnienia, jakie resort zdrowia dawał wcześniej „ Rz" czy posłom, którzy zwracali uwagę na tę lukę prawną.

Urzędnicy tłumaczyli, że obowiązek zapewnienia pacjentom wyżywienia i zakwaterowania wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jej przepisy wyjaśniają, że świadczenie opieki zdrowotnej to: zdrowotne, rzeczowe i towarzyszące, czyli wyżywienie i zakwaterowanie.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia te definicje zobowiązują więc szpitale do zapewnienia wszystkich świadczeń pacjentom. Inaczej widzi to RPO. Ta ustawa, jak i przepisy wykonawcze do niej, także nie wskazują, czy w ogóle i na jakich warunkach szpital musi zapewniać chorym pobyt i wyżywienie – twierdzi.

Już w czerwcu na łamach „Rz" eksperci zwracali uwagę na negatywne konsekwencje niektórych przepisów ustawy o działalności leczniczej. Podkreślali, że szpitale ,,publiczne", nie mając obowiązku finansowania pewnych usług chorym, czynią z nich darowiznę, narażając się na zarzut złamania dyscypliny finansów publicznych. Maciej Dercz wespół z prof. Hubertem Izdebskim i Jerzym Stępniem zwrócili właśnie uwagę RPO na ten problem. Resort zdrowia nie widział dotąd problemu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr