Nasz syn nie dostał się do przedszkola gminnego, więc zmuszeni byliśmy posłać go od września do przedszkola prywatnego, za które płacimy miesięcznie czesne w wysokości 1200 zł. Czy można starać się o dofinansowanie tej opłaty z funduszu socjalnego w zakładzie pracy?
– pyta czytelniczka
Tak, czytelniczka można starać o dopłatę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), jeśli regulamin tego funduszu obowiązujący w jej zakładzie pracy przewiduje taką formę pomocy dla pracowników.
Znajdująca się w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa o zfśs) definicja działalności socjalnej pracodawców została od 1 stycznia 2009 r. rozszerzona o usługi świadczone na rzecz opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Pracodawca może sam utworzyć żłobek, przedszkole czy klub malucha i wykorzystać na ten cel środki z zfśs albo sfinansować pracownikom (w całości lub częściowo) opłaty ponoszone przez nich na takie formy opieki nad małymi dziećmi.
Nie oznacza to jednak, że każdy pracodawca, u którego funkcjonuje zfśs musi fundować dzieciom pracowników przedszkole czy żłobek lub refundować koszty takiej opłaty ponoszone przez pracowników-rodziców. Ustawa o zfśs zakreśla tylko ramy działalności socjalnej finansowanej z funduszu. Zasady gospodarowania środkami funduszu i przeznaczania ich na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa regulamin zfśs. Wydaje go pracodawca, ale jego treść musi uzgodnić ze związkami zawodowymi. Jeśli w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa , to regulamin musi być uzgodniony z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.