Do konsultacji trafił właśnie projekt zmian w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym. Zawiera on nowe regulacje dotyczące m.in. definiowania pracy dyplomowej, wprowadzenia weryfikacji antyplagiatowej prac studentów oraz stworzenia ich ogólnopolskiego repozytorium.
Problem plagiatowania, obecny w szkolnictwie wyższym od wielu lat, ma zatem znaleźć swoje rozwiązanie w zapisach ustawowych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Taka inicjatywa była od dawna przedmiotem postulatów zgłaszanych nie tylko przez uczelnie. Również Polska Komisja Akredytacyjna zwracała uwagę na konieczność uregulowania tych kwestii.
Projekt jednak nie zawiera definicji programu antyplagiatowego, zasad jego funkcjonowania oraz kryteriów weryfikacji oryginalności tekstu pracy dyplomowej. Ich brak może spowodować, że słuszna idea nie zadziała w praktyce.
Ponadto pomysł, aby analiza antyplagiatowa polegała na porównywaniu prac dyplomowych zgromadzonych w ministerialnym repozytorium wyłącznie między sobą, znacząco ogranicza skuteczność takiej oceny. Komercyjne systemy antyplagiatowe dają możliwość weryfikowania treści dokumentów z szerszą bazą prac dyplomowych, a także z zasobami internetowymi.