Komisje, do których trafia najwięcej wniosków o odszkodowanie za błąd medyczny, mają mieć więcej członków. Tak wynika z projektu założeń nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, nad którym pracuje Ministerstwo Zdrowia.
W ten sposób resort chce usprawnić funkcjonowanie powstałych na początku 2012 r. wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Resort chce, aby więcej osób uczestniczyło w pracach komisji w dużych województwach, m.in. śląskim, mazowieckim czy małopolskim. W nich liczba prawników i lekarzy miałaby się zwiększyć z 16 do 20 osób.
Dzięki temu komisje szybciej mogłyby rozpatrywać sprawy pacjentów i sprawniej formować czteroosobowe składy orzekające.
Teraz komisja ma cztery miesiące, by stwierdzić, czy pacjent rzeczywiście został poszkodowany przez personel medyczny szpitala. Większość jednak nie dotrzymuje tego terminu, bo nie jest w stanie zebrać odpowiedniego składu orzekającego.
Tymczasem do komisji działającej w Krakowie w ciągu półtora roku trafiło ponad 100 spraw. Resort zamierza też wydłużyć termin na wydanie orzeczenia w bardziej skomplikowanych sprawach. W takich przypadkach przewodniczący składu orzekającego mógłby go wydłużyć do sześciu miesięcy.