Na problemy związane z ulgami przejazdowymi uwagę rzecznika zwrócił m.in.: minister transportu oraz minister edukacji.
Ich zdaniem, obowiązujące obecnie przepisy nie zapewniają prawa do korzystania z ulg dzieciom posiadającym obywatelstwo polskie, ale uczącym się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej lub w szkołach przy przedstawicielstwie dyplomatycznym obcego państwa w Polsce, posiadającym legitymacje szkolne wystawione w języku obcym.
Problem ten zauważył również Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, który w skierowanym do rzecznika 9 sierpnia 2013 r. liście wskazał, że pracownicy zespołów konduktorskich oraz kontrolerzy nie uznają legitymacji w języku obcym za uprawniające do skorzystania z ulgi.
W ocenie minister edukacji zasada równego traktowania wymaga, aby system ulg obejmował wszystkie dzieci i młodzież realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki.
W związku z powyższym, RPD zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich z prośbą o analizę problemu oraz rozważenie zasadności złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności art. 4 oraz 5 ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego z Konstytucją RP, w części pomijającej przyznanie ulg dzieciom i młodzieży uczęszczającej do szkół lub przedszkoli za granicą lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym obcego państwa w Polsce.