Reklama
Rozwiń

Czy 29 maja można zrobić przyjęcie ślubne w USC? MSWiA odpowiada

29 maja złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące imprez w lokalu, zgromadzeń i spotkań. Czy to znaczy, że nowożeńcy będą mogli zorganizować przyjęcie dla swoich gości w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Aktualizacja: 19.05.2021 14:51 Publikacja: 19.05.2021 12:53

Czy 29 maja można zrobić przyjęcie ślubne w USC? MSWiA odpowiada

Foto: AdobeStock

dgk

Biuro RPO dostało pytanie od obywatela, który żeni się 29 maja. Wraz z przyszłą żoną chce zorganizować dla gości ślubnych przyjęcie w Urzędzie Stanu Cywilnego.  Prosi o wyjaśnienie, jak ma się zastosować do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861).

Rozporządzenie to zmienia restrykcje dotyczące spotkań i zgromadzeń, ale nie wiadomo, czy dotyczy ono spotkań w urzędzie stanu cywilnego. Wskazuje bowiem, że w urzędach (czyli USC?) może do 5 czerwca przebywać jedna osoba na stanowisko obsługi (§ 21 ust. 2). Z drugiej strony od 29 maja można jednak organizować spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe (ale czy ślub w USC jest spotkaniem służbowy z punktu widzenia gości i nowożeńców?) a także imprezy i spotkania do 25 osób, które odbywają się w lokalu lub w mieszkaniu osoby, która organizuje imprezę (jednak USC nie jest lokalem ani mieszkaniem) oraz imprezy i spotkań do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży – ale też nie wiadomo, czy takim lokalem z wydzieloną strefą gastronomiczną może być USC (§ 26 ust. 15).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono