Reklama
Rozwiń

Kryteria śmierci mózgu nie powinny wynikać z obwieszczenia

Kryteria i sposób stwierdzania trwałego ustania czynności mózgu to zbyt poważna materia by regulować ją obwieszczeniem – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich

Publikacja: 13.08.2014 14:20

Takie obwieszczenie wydał 17 lipca 2007 r. Minister Zdrowia na podstawie upoważnienia z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

RPO prof. Irena Lipowicz zauważa, że obwieszczenie nie jest rodzajem aktu prawnego.

- Termin "obwieszczenie'' znaczy tyle co "komunikat", "ogłoszenie", "zawiadomienie" o charakterze oficjalnym. Obwieścić, to inaczej podać do publicznej wiadomości przez organ państwowy określone informacje – pisze Rzecznik w wystąpieniu do ministra zdrowia

Przywołuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, w którym przyjmuje się, że treść obwieszczenia nie może wybiegać poza odzwierciedlenie obowiązujących ustaw. - W przeciwnym wypadku oznaczałoby to, że organ państwowy samoistnie ustanowił nową normę prawną i to pretendującą do rangi ustawy – pisze prof. Lipowicz.

Jak zauważył Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 czerwca 1999 r., (sygn. akt U 5/98) o tym, że konkretne obwieszczenie ma znaczenie normatywne, decyduje jego treść, czyli elementy, które nie zostały wprost ustawowo sprecyzowane. Badając jedną z skarg obywateli RPO nabrała wątpliwości, czy takich elementów nie zawiera obwieszczenie Ministra Zdrowia z 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Zwłaszcza część druga obwieszczenia „Rozpoznanie śmierci mózgu", która określa sposób postępowania zmierzającego do rozpoznania śmierci.Wynika z niej między innymi, że rozpoznanie śmierci mózgu opiera się na stwierdzeniu nieodwracalnej utraty jego funkcji. Postępowanie kwalifikacyjne jest dwuetapowe: etap I obejmuje wysunięcie podejrzenia śmierci mózgu, etap II obejmuje wykonanie badań potwierdzających śmierć mózgu.

- Nie bez znaczenia pozostaje, że regulacje te dotykają zagadnienia prawa do życia, które bezdyskusyjnie stanowi wartość nadrzędną oraz źródło wszelkich pozostałych praw człowieka. W związku z tym powstaje również pytanie, czy materia tej regulacji nie powinna być zastrzeżona dla wyłączności ustawy – pisze Rzecznik do ministra zdrowia prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Takie obwieszczenie wydał 17 lipca 2007 r. Minister Zdrowia na podstawie upoważnienia z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

RPO prof. Irena Lipowicz zauważa, że obwieszczenie nie jest rodzajem aktu prawnego.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono