Takie obwieszczenie wydał 17 lipca 2007 r. Minister Zdrowia na podstawie upoważnienia z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.
RPO prof. Irena Lipowicz zauważa, że obwieszczenie nie jest rodzajem aktu prawnego.
- Termin "obwieszczenie'' znaczy tyle co "komunikat", "ogłoszenie", "zawiadomienie" o charakterze oficjalnym. Obwieścić, to inaczej podać do publicznej wiadomości przez organ państwowy określone informacje – pisze Rzecznik w wystąpieniu do ministra zdrowia
Przywołuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, w którym przyjmuje się, że treść obwieszczenia nie może wybiegać poza odzwierciedlenie obowiązujących ustaw. - W przeciwnym wypadku oznaczałoby to, że organ państwowy samoistnie ustanowił nową normę prawną i to pretendującą do rangi ustawy – pisze prof. Lipowicz.
Jak zauważył Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 czerwca 1999 r., (sygn. akt U 5/98) o tym, że konkretne obwieszczenie ma znaczenie normatywne, decyduje jego treść, czyli elementy, które nie zostały wprost ustawowo sprecyzowane. Badając jedną z skarg obywateli RPO nabrała wątpliwości, czy takich elementów nie zawiera obwieszczenie Ministra Zdrowia z 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Zwłaszcza część druga obwieszczenia „Rozpoznanie śmierci mózgu", która określa sposób postępowania zmierzającego do rozpoznania śmierci.Wynika z niej między innymi, że rozpoznanie śmierci mózgu opiera się na stwierdzeniu nieodwracalnej utraty jego funkcji. Postępowanie kwalifikacyjne jest dwuetapowe: etap I obejmuje wysunięcie podejrzenia śmierci mózgu, etap II obejmuje wykonanie badań potwierdzających śmierć mózgu.