Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu już od nadchodzącego roku akademickiego zaczną uznawać doświadczenie zawodowe i wiedzę zdobytą poza formalnym systemem kształcenia. Pozostałe się przygotowują. Część, np. Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie, wprowadzą taką możliwość w trakcie roku akademickiego.
– To nowość. Dotychczas uznawano tylko oceny z innych kierunków lub uczelni – mówi Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik UMCS w Lublinie.
Zyskają prywatne
Zaliczenie wiedzy zdobytej poza uczelnią umożliwiła ostatnia nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym. Zacznie obowiązywać od 1 października.
– Dla uczelni niepublicznych to ratunek przed skutkami niżu demograficznego – podkreśla prof. Jerzy Młynarczyk, rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.
Z nowych rozwiązań skorzystają osoby z minimum pięcioletnim doświadczeniem zawodowym po maturze lub z trzyletnim po studiach pierwszego stopnia. Beneficjantami będą więc studenci studiów niestacjonarnych. Wśród dziennych trudno bowiem o tak długie doświadczenie.