Trybunał Konstytucyjny wydał wczoraj wyrok ważny dla rolników. Dotyczy on ekwiwalentu za zalesienie ziemi. Otrzymują go przez 20 lat (do przejścia na rentę lub emeryturę) za przekwalifikowanie gruntu rolnego na leśny na podstawie ustawy z 8 czerwca 2001 r. o przeznaczaniu gruntów rolnych do zalesienia.
Obecnie ustawa ta nie obowiązuje. Zastąpiła ją inna, z 28 listopada 2003 r., o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Ta ostatnia przewiduje jednak, że przepisy z 2001 r. dalej się stosuje w zakresie, w jakim dotyczą wypłaty tego ekwiwalentu.
Rzecznik praw obywatelskich dostrzegł, że dwa uregulowania ustawy 2001 r. zawierają niesprawiedliwe ograniczenia. Przewidują bowiem tylko dwie możliwości przeniesienia praw do ekwiwalentu, mianowicie przy okazji sprzedaży zalesionego gruntu (art. 7 ust. 6a) lub w drodze dziedziczenia (art. 11 ust. 1). Tymczasem w rolnictwie w powszechnym użyciu jest np. umowa dożywocia czy darowizny.
Dlatego w opinii RPO te dwa uregulowania są niekonstytucyjne w takim zakresie, w jakim nie przewidują przejścia prawa do ekwiwalentu w innych wypadkach niż te dwa.