Jak będzie przebiegał egzamin gimnazjalny 2015

W najbliższy wtorek ruszą egzaminy gimnazjalne. Potrwają do czwartku (23 kwietnia). Ministerstwo Edukacji podało harmonogram egzaminu.

Publikacja: 16.04.2015 17:19

Jak będzie przebiegał egzamin gimnazjalny 2015

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

We wtorek 21 kwietnia o godz. 9. rozpocznie się 60-minutowy egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po przerwie, o godz. 11. Przystąpią do egzaminu języka polskiego (90 minut). Następnego dnia, w środę od 9. będą zdawać egzamin z biologii, chemii, fizyki i geografii (60 minut), a o 11. - z matematyki (90 minut). Ostatniego dnia, w czwartek, skupią się wyłącznie na jednym językach obcych: poziom podstawowy od godz. 9., a rozszerzony od godz. 11.

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony.

W 2015 r. do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych 363 895 uczniów z 6 890 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 2 125 000 arkuszach. Największa grupa gimnazjalistów (85 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 80 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 12 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym – prawie 4 proc. W przypadku pozostałych języków obcych wybory kształtowały się następująco:

• język francuski: poziom podstawowy (PP) – 0,3 proc.; poziom rozszerzony (PR) – 0,1 proc.

• język hiszpański: PP – 0,1 proc.; PR – 0,05 proc.

• język rosyjski: PP – 2,4 proc.; PR – 0,8 proc.

• język włoski: PP – 0,03 proc.; PR – 0,003 proc.

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 19 czerwca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Wcześniej, bo już w dniu egzaminu gimnazjaliści i ich rodzice będą mogli poznać treść arkuszy wykorzystanych na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym. Zostaną one opublikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu: ok. godz. 13:00 – pierwszy arkusz z danego dnia, a ok. godz. 16:00 – drugi arkusz z danego dnia.

W tym roku rozwiązania zadań otwartych z matematyki uczniów gimnazjów z terenu czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych: w Jaworznie, w Krakowie, w Łodzi i we Wrocławiu zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (tzw. e-ocenianie).

Podczas egzaminu – podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich – uczniowie zapiszą rozwiązania zadań otwartych na wyznaczonych stronach w arkuszu egzaminacyjnym. Po egzaminie jednak –inaczej niż dotychczas –  rozwiązania zadań nie trafią do nich w wersji papierowej, lecz zostaną zeskanowane w komisji okręgowej, a egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań, korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania  na ekranie komputera. Z tego powodu – przypomina MEN - bardzo ważne jest, aby uczniowie zapisywali rozwiązania zadań wyraźnie czarnym tuszem lub atramentem.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr