Jedna inspekcja zajmie się bezpieczeństwem żywności

Producent rolny czy przetwórca nie będzie kontrolowany przez kilka różnych instytucji.

Publikacja: 06.06.2016 15:34

Jedna inspekcja zajmie się bezpieczeństwem żywności

Foto: 123RF

Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestaną istnieć. Ich miejsce zajmie nowa Inspekcja Żywności, która częściowo przejmie też działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Inspekcji Handlowej w zakresie bezpieczeństwa żywności i jakości handlowej artykułów spożywczych. Wynika to z projektu nowej ustawy o Inspekcji Żywności.

Propozycje przygotowane przez posłów Kukiz 15, które trafiły do Sejmu zakładają, że aż od pola czy pastwiska po stół konsumenta nadzór nad żywnością będzie sprawować jedna instytucja. Takie rozwiązanie sprawi, że rolnicy, przetwórcy i inny przedsiębiorcy z branży spożywczej nie będą nękani już przez kontrole kilku rożnych instytucji, ale przez jedną. Zdaniem projektodawców w ramach jednej kontroli przedsiębiorcy będzie możliwe połączenie takich czynności jak: kontrola weterynaryjna i fitosanitarna, nadzór nad przechowywaniem środków ochrony roślin, sprzętu do ich stosowania, uwarunkowań higieniczno–sanitarnych, kwestii związanych z identyfikacją produktów, a także nawożeniem. A to zdaniem posłów zmniejszy liczbę kontroli w gospodarstwie rolnym przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i kompleksowości działań prowadzonych przez urzędników.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo