Nowe prawo - eWUŚ: prawo do wstecznego ubezpieczenia pacjentów

Osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych wyświetliła się w eWUŚ na czerwono, ale spełniała przesłanki ubezpieczenia, nie będzie zwracać kosztów leczenia.

Aktualizacja: 12.01.2017 09:16 Publikacja: 12.01.2017 06:52

Nowe prawo - eWUŚ: prawo do wstecznego ubezpieczenia pacjentów

Foto: 123RF

Prawo do „wstecznego" ubezpieczenia daje pacjentom obowiązująca od czwartku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Osoba, która w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń eWUŚ wyświetliła się na czerwono, ale podpisała oświadczenie, że jest ubezpieczona, choć nią nie była, nie będzie musiała zwracać NFZ kosztów leczenia, ale tylko pod pewnymi warunkami. I tak pacjent, który w momencie leczenia nie był ubezpieczony, ale spełniał przesłanki do bycia ubezpieczonym jako żona, mąż lub uczące się dziecko ubezpieczonego, będzie mógł zostać „wstecznie" zgłoszony do ubezpieczenia. Zgłoszenia członka rodziny będzie musiał dokonać płatnik składek, czyli pracodawca w przypadku pracownika, zleceniodawca w przypadku zleceniobiorcy i ZUS lub KRUS w przypadku emeryta lub rencisty. Na zgłoszenie będzie miał 30 dni od skorzystania ze świadczeń lub od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego. Dotyczy to wszystkich rodzajów świadczeń, nie tylko z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Co z umową dożywocia, gdy dożywotnik wybierze innego opiekuna? Ważny wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
W sądzie i w urzędzie
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. przeliczenia głosów z II tury
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek