Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.01.2017 09:16 Publikacja: 12.01.2017 06:52
Foto: 123RF
Prawo do „wstecznego" ubezpieczenia daje pacjentom obowiązująca od czwartku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Osoba, która w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń eWUŚ wyświetliła się na czerwono, ale podpisała oświadczenie, że jest ubezpieczona, choć nią nie była, nie będzie musiała zwracać NFZ kosztów leczenia, ale tylko pod pewnymi warunkami. I tak pacjent, który w momencie leczenia nie był ubezpieczony, ale spełniał przesłanki do bycia ubezpieczonym jako żona, mąż lub uczące się dziecko ubezpieczonego, będzie mógł zostać „wstecznie" zgłoszony do ubezpieczenia. Zgłoszenia członka rodziny będzie musiał dokonać płatnik składek, czyli pracodawca w przypadku pracownika, zleceniodawca w przypadku zleceniobiorcy i ZUS lub KRUS w przypadku emeryta lub rencisty. Na zgłoszenie będzie miał 30 dni od skorzystania ze świadczeń lub od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego. Dotyczy to wszystkich rodzajów świadczeń, nie tylko z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Ułaskawienie prawicowego działacza, skazanego na 30 godzin prac społecznie użytecznych miesięcznie przez rok, ka...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas