Oświadczenie w sprawie ewentualnych konsekwencji związanych z odmową szczepienia dzieci wydał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Rzecznik przypomina, że rodzice mają prawo wyrazić, po rozmowie z lekarzem, ostateczną zgodę na szczepienie małoletniego dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską. Decyzja powinna być podjęta z dużą rozwagą i po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich argumentów dotyczących szeroko pojętego dobra dziecka. Jednak w Polsce szczepienia ochronne są ustawowym obowiązkiem.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1866, z późn. zm.) osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym. W przypadku osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli np. małoletniego dziecka, odpowiedzialność za wypełnienie obowiązku szczepień ponosi przedstawiciel ustawowy, jak też opiekun faktyczny – osoba sprawującą, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga (art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
O obowiązku poddania dziecka szczepieniom opiekunów musi powiadomić lekarz. W sytuacji, gdy rodzice małoletnich dzieci nie zgodzą się na zaszczepienie dziecka, zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Jej zadaniem jest m.in. kontrola zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz zapobiegania chorobom zakaźnym i innym chorobom powodowanym warunkami środowiska oraz ich zwalczania.
Upoważniony inspektor sanepidu ma prawo wydać decyzję administracyjną ws. poddania się szczepieniu. Jeśli nie zostanie wykonana, sanepid będzie mógł najpierw wszcząć postępowanie egzekucyjne, a następnie skierować sprawę do sądu. Postępowanie w sprawie odmowy poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu toczyłoby się w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.