Reklama
Rozwiń

Ustawowy wymóg heroizmu antyaborcyjnego - komentuje Joanna Parafianowicz

Serwisy informacyjne donoszą, że grupa blisko stu posłów planuje złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przesłanki dopuszczającej aborcję ze względu na upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

Aktualizacja: 09.07.2017 11:22 Publikacja: 09.07.2017 11:00

Ustawowy wymóg heroizmu antyaborcyjnego - komentuje Joanna Parafianowicz

Foto: Fotolia.com

Pod wnioskiem podpisali się już posłowie różnych ugrupowań, a jego autor, poseł Bartłomiej Wróblewski, wskazał, iż rozpoznając wniosek, Trybunał Konstytucyjny winien odpowiedzieć na pytanie, czy możliwość przerywania ciąży ze względu na chorobę dziecka jest zgodna z art. 30 konstytucji (przyrodzona i niezbywalna godność człowieka), art. 32 (równe traktowanie przez władze publiczne) i art. 38 (gwarancje prawnej ochrony życia dla każdego człowieka).

Nie wiem, czy wniosek trafi do Trybunału (najpewniej tak) i nie wiem, co tenże orzeknie. Abstrahuję także od tego, czy skład Trybunału jest osadzony prawidłowo, czy też są co do tego wątpliwości. Wiem jednak, że prawo, a już w szczególności orzecznictwo, powinno uwzględniać złożoność natury ludzkiej i kondycję człowieka, jego doświadczenia, także jego ułomności. Z tego względu prawo nie powinno być konstruowane w sposób, który adresata normy stawia pod pręgierzem, w obliczu podejrzeń, dąży do jego ukarania. Jest bowiem rzeczą naturalną, iż budzi to sprzeciw, a co za tym idzie – potencjalną niezgodność zachowań z obowiązującymi przepisami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono