Absolwenci UJ osiągają najlepsze wyniki na egzaminach na aplikacje. Czy są tak zdolni, czy uczelnia daje im dobre przygotowanie?
Prof. Krystyna Chojnicka: To zasługa zarówno naszej kadry, programów studiów, jak i samych absolwentów. Sukcesy biorą się stąd, że dla nas ważne są zarówno teoria, jak i praktyka. Wielu kandydatów traktuje prawo jak studia zawodowe. W czasie kryzysu młode pokolenie nie myśli jedynie o zdobyciu ogólnego wykształcenia, ale także przydatnego w przyszłym życiu zawodowym. Jeśli student ma wizję swojej kariery, to wyniki, jakie osiągają absolwenci uczelni, są dla niego ważne. Pokazują, czy na danym wydziale zdobędzie wiedzę pozwalającą mu konkurować na rynku.
Czy ogólna wiedza uniwersytecka nie jest ważna?
Oczywiście, że jest ważna. Na 32 katedry i zakłady prawie połowę stanowią te, które nie prowadzą zajęć z dogmatyki prawa, lecz np. filozofii i etyki prawniczej, historii czy socjologii prawa. Każdy cywilista i karnista zgodzi się, że właściwe zrozumienie dogmatyki nie jest możliwe bez poznania podstaw teoretycznych prawa. Nie wystarczy nauczyć się aktualnych rozwiązań kodeksowych, ale trzeba je dogłębnie zrozumieć. Zresztą pamięciowe opanowywanie przepisów, ze względu na ogromną zmienność prawa, nie jest działaniem racjonalnym.
Czy studenci na ćwiczeniach pracują na kazusach?