Prof. Włodzimierz Wróbel szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar nominował w środę prof. Włodzimierza Wróbla na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.

Publikacja: 28.03.2024 09:06

Powołanie prof. Włodzimierza Wróbla na Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

Powołanie prof. Włodzimierza Wróbla na Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK) wznawia działalność po tym, jak ich działalność została zakończona na  początku rządów PiS.   

MS przypomina, że komisje kodyfikacyjne stanowią nawiązanie do dziedzictwa prawnego II RP – w okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowała Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej. Była to instytucja istotna dla odradzającego się państwa polskiego, która miała za zadanie usystematyzować i ujednolicić przepisy prawne obowiązujące w różnych zaborach. 

Czytaj więcej

Marek Domagalski: Trudny czas na kodyfikacje

Oprócz opracowania regulacji kodeksowych, KKPK przygotuje ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. 

W komisji zasiadać będą wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego oraz eksperci mający znaczne doświadczenie z zakresu odpowiedniej dziedziny prawa. Członkowie Komisji oraz jej przewodniczący są powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości.

27 marca minister Adam Bodnar nominował na przewodniczącego KKPK prof. Włodzimierza Wróbla, który od 2011 r. jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego. 

Jak czytamy na stronie MS, Włodzimierz Wróbel (rocznik 1963)  jest prawnikiem, profesorem nauk społecznych i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2019 r. pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego UJ. Jest autorem książek, artykułów i współautorem licznych publikacji z zakresu prawa karnego. W 2020 r. został wyróżniony przez Fundację Court Watch Polska tytułem „Obywatelskiego Sędziego Roku”.

Czytaj więcej

Sędzia Wróbel: Przy przekazywaniu władzy musimy być ostrożni


 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność