Po raz siódmy wręczyliśmy wyróżnienia dla najlepszych uczelni prawniczych w Polsce. Liderem podobnie jak w latach ubiegłych został Uniwersytet Jagielloński, który otrzymał w klasyfikacji 25,56 pkt, na drugiej pozycji znalazł się Uniwersytet Warszawski, który zebrał tylko 0,2 pkt mniej. Trzecie miejsce zajął natomiast – w zeszłym roku poza podium – Uniwersytet Wrocławski.

Kliknij w tabelę, żeby zobaczyć pełne wyniki

 

Zobacz tabele

Kategoria potencjał naukowy

Kategoria jakość kształcenia

Kategoria współpraca z zagranicą

Jaka jest recepta na to, by z roku na rok być numerem jeden?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

– Przede wszystkim trzeba się starać. Co roku należy dokonywać też oceny struktury i kontroli jakości. Należy otwierać się na nowe zagadnienia, nowe metody. Ważne jest też wspieranie osób prowadzących zajęcia i oglądanie się na potrzeby studentów – wylicza prof. Piotr Dobosz, prodziekan ds. studiów administracyjnych oraz prawa własności intelektualnej i nowych mediów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jeśli chodzi o uczelnie niepubliczne, na podium nastąpiło przetasowanie – w ramach jednak tych samych uczelni wyższych. I tak pierwsze miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (w zeszłym roku trzeci na podium) – odbierając tym samym pozycję lidera Akademii Leona Koźmińskiego (która zajęła drugie miejsce). Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast Uczelnia Łazarskiego (ze spadkiem o jedno miejsce w porównaniu z rokiem 2017).

– Ranking pokazuje kolejny raz z rzędu, że pozycja uczelni niepublicznych się umacnia. To widać po kilku wskaźnikach. Przede wszystkim po liczbie absolwentów, którzy dostają się na aplikacje. Po coraz bardziej stabilnej kadrze naukowej. To widać również po liczbie organizowanych konferencji naukowych – w tym tych międzynarodowych, czy programach stypendialnych – mówił Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".

I przypomniał, że aktualnie w kraju na uczelniach publicznych i prywatnych prawo studiuje przeszło 40 tysięcy żaków.

– Prawo nie jest już jednak tak popularnym kierunkiem, jak było w latach ubiegłych – zaznaczał Pietryga.

W tym roku ranking przeprowadzony został na podstawie zmienionej metodologii. Uczelnie były oceniane w trzech kategoriach. Brano pod uwagę potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz współpracę z zagranicą. Ranking został opracowany na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 40 pkt.

 

 

Po raz trzeci przy okazji tego wydarzenia doceniliśmy – wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych – studenckie kliniki prawa. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły aż cztery uczelnie prowadzące poradnie prawne. Mowa o uniwersytetach Łódzkim, Jagiellońskim, Wrocławskim, a także Uczelni Łazarskiego. Na drugim miejscu uplasował się uniwersytety Warszawski oraz Opolski. Trzecie miejsce na podium zajęła zaś Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

– Ideą tego rankingu nie jest współzawodnictwo i kwestia określenia, która poradnia jest lepsza. Przede wszystkim chodzi nam o to, aby poradnie miały możliwość poszukiwania lepszych wzorców – wskazywał dr Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Jego zdaniem w związku z tym, że w Polsce istnieje już państwowy system nieodpłatnej pomocy prawnej, studenckie kliniki powinny się skupić bardziej na edukacji prawnej.

Rok 2018 jest jednak dla tych podmiotów szczególny. 20 lat temu powstała bowiem pierwsza studencka poradnia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Czytaj też:

Od dekady aplikacyjny prym szkoły z Krakowa

Co punktowaliśmy czyli recepta na sukces w rankingu

Najlepsze studenckie poradnie prawne