Wszystko zaczęło się we wrześniu 2018 r., kiedy posłanka Krystyna Pawłowicz i prof. Wojciech Sadurski dyskutowali ws. reformy sądownictwa. Rozmowa przeobraziła się w kłótnię, w której strony zaczęły sobie wytykać język, którym się posługują. Do przepychanek słownych dołączył sie bloger "Matka Kurka", czyli Piotr Wielgucki.

- W Internecie jest masa chamstwa, i niedopuszczalnych wpisów, ale kiedy jest to autentyczny wpis znanej postaci, a tym bardziej członka korporacji, w tym wypadku Uniwersytetu i profesji radcowskiej, a są to instytucje publiczne, to jest to sprawa nas wszystkich oraz organów odpowiedzialnych za ład publiczny, w szczególności prawny -  tak komentował sprawę na łamach "rzeczpospolitej" marek Domagalski.

Czytaj także: Tweet Matczaka: wygłup czy terror - komentuje Marek Domagalski

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zwrócił się do rektora Uniwersytetu Warszawskiego o rozważenie kroków dyscyplinarnych wobec prof. Matczaka.

- Podobnie władze radcowskie winny szybko zareagować na to, zupełnie nie związane z wykonywaniem zawodu czy dyskusją prawniczą, zachowania. Nie może być tak, że osoba utytułowana i publiczna straszy swego adwersarza psychicznymi torturami („będziesz piszczał") , które bywają gorsze niż fizyczne, a nadto Bogu ducha winnej jego córki – studentki, z wykorzystaniem akademickich kolegów profesora - komentował Domaga.

Ostatecznie rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izba Radców Prawnych odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Przeważyć miała o tym miała niekaralność mecenasa i list z przeprosinami do córki blogera.

Jak podaje portal wPolityce.pl resort sprawiedliwości skorzystał z przysługującego mu prawa i zlecił postępowanie w tej sprawie.