Sprawa jest ważna, ponieważ zmienione prawo obejmie ławników, którzy rozpoczną kadencję w 2012 r. Do końca czerwca chętni mogą składać aplikacje. Następna kadencja ruszy dopiero w 2015 r.
Dzięki noweli o funkcję będą mogli się ubiegać nie tylko zatrudnieni, ale i biznesmeni prowadzący działalność gospodarczą lub mieszkający w miejscu kandydowania co najmniej przez rok.
Rady gmin będą zasięgać informacji o ławnikach od komendantów wojewódzkich policji. Argumentem za udziałem policji jest wybór osób o „niewątpliwie nieskazitelnym charakterze". Chodzi o informację o łamaniu przez kandydata prawa, kontaktach ze środowiskami przestępczymi, uzależnieniach od alkoholu czy narkotyków.
Po zmianach, zanim rada gminy odwoła ławnika, będzie musiała go nie tylko wysłuchać, ale i zasięgnąć opinii kolegium sądu oraz rady ławniczej.
W noweli enumeratywnie wyliczono czynności, za które ławnikowi przysługuje pieniężna rekompensata (dziś jest to 60,76 zł). Chodzi o: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzanie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej.