Kolejna edycja Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego „Rz"

Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2012 „Rz" pokazuje wzrost firm i kancelarii zarówno pod względem przychodów, jak i zatrudnienia

Publikacja: 19.06.2012 08:00

Firmie PwC udało się po raz kolejny obronić pierwsze miejsce pod względem liczby zatrudnionych dorad

Firmie PwC udało się po raz kolejny obronić pierwsze miejsce pod względem liczby zatrudnionych doradców oraz wielkości przychodów. Na zdjęciu partnerzy działu doradztwa podatkowego i prawnego: Hubert Jądrzyk, Iwona Smith (partner zarządzający), Mike Ahern, Katarzyna Czarnecka-Żochowska, Camiel van der Meij, Tomasz Barańczak, Keith Sinclair

Foto: Rzeczpospolita

W pierwszym rankingu z 2007 roku brało udział 45 podmiotów, w tym roku jest ich 65. Jednak nie tylko liczba uczestników się zmieniła, dziś oni sami znajdują się w innym punkcie rozwoju.

Tamten ranking przeprowadzaliśmy w nieco innych realiach gospodarczych, jeszcze przed spowolnieniem.

Jednak mimo turbulencji w gospodarce firmy i kancelarie zajmujące się doradztwem podatkowym cały czas zwiększały przez lata swoje przychody oraz zatrudniały coraz większą liczbę osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa.

Pierwsza w tegorocznym rankingu po względem wielkości firma PwC zatrudniała w  2007 roku 82 doradców podatkowych, rok później było to 98 osób, w tym roku pracuje dla niej już 128 osób. Oznacza to, że jej zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie aż o 56 proc.

Z kolei firma Ernst & Young, która za 2006 rok miały przychody na poziomie przekraczającym 87 mln zł, obecnie może pochwalić się wynikiem finansowym bliskim 126 mln zł, co stanowi wzrost aż o 45 proc.

Również inne podmioty, nie tylko z wielkiej czwórki, mogą pochwalić się dynamicznym rozwojem w ciągu sześciu ostatnich lat. Spółka MDDP zatrudniająca w 2007 roku 20 doradców podatkowych dziś ma ich na pokładzie 28. Nasz ranking pokazuje też znaczący wzrost wielkości spółki TPA Horwath. W 2007 roku firma uplasowała się na miejscu 20., zatrudniając sześć osób, dziś zatrudnia ich 18.

Nie obyło się jednak bez problemów. Z zestawienia danych z kolejnych edycji naszego rankingu wynika, że najtrudniejszy był dotychczas rok 2010.

W poprzedniej edycji rankingu aż 15 biorących w nim udział firm zanotowało spadek przychodów od kilku, do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu procent. W 2009 roku na minusie było dziesięć firm, a w 2008 roku – tylko dwie.

W obecnym zestawieniu, które obejmuje dane za 2011 rok, spadek przychodów odnotowało pięć firm biorących udział w konkursie, które zdecydowały się ujawnić nam swoje wyniki finansowe.

41 podmiotów osiągnęło natomiast przychody wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem. W większości wypadków były to wzrosty od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Co to oznacza? Być może kryzys mamy już za sobą i możemy odetchnąć z ulgą. Z innej strony – co przyznają sami doradcy – spowolnienie gospodarcze może być dla nich okresem dobrej koniunktury, gdyż przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu niż wcześniej zaczynają poszukiwać oszczędności podatkowych.

Pełne wyniki Rankingu firm doradztwa podatkowego 2012 w jutrzejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" i na stronach www

 

W pierwszym rankingu z 2007 roku brało udział 45 podmiotów, w tym roku jest ich 65. Jednak nie tylko liczba uczestników się zmieniła, dziś oni sami znajdują się w innym punkcie rozwoju.

Tamten ranking przeprowadzaliśmy w nieco innych realiach gospodarczych, jeszcze przed spowolnieniem.

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO