– Ta nagroda zobowiązuje. Obiecuję, że będzie u nas stała na honorowym miejscu – podkreślała Joanna Lipska-Łysek, Field Force Manager w Organon Polska, odbierając statuetkę głównej nagrody dla prokobiecej firmy roku w kategorii mniejszych pracodawców (od 10 do 100 pracowników). W kategorii dużych pracodawców (powyżej 100 pracowników) kapituła konkursu RównoWaga przyznała główną nagrodę spółce Chartered Poland.
– To dla nas niezwykłe wyróżnienie – mówiła Anna Jarczewska, dyrektorka HR w Standard Chartered Poland, w trakcie finałowej gali na Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI). Ogłoszenie wyników pierwszej edycji konkursu i wręczenie nagród dla Prokobiecych Firm Roku nie bez powodu zorganizowano podczas EFNI, które co roku przyciąga do Sopotu kilkuset przedstawicieli biznesu, nauki i mediów. Organizatorzy konkursu RównoWaga – Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Kulczyk Foundation i Konfederacja Lewiatan – nie kryją, że celem ich projektu jest nie tylko wyłonienie firm przyjaznych kobietom, lecz także promowanie w Polsce wzorców zarządzania opartych na filozofii równych szans.
Przestrzelić wyobraźnię
– Ten konkurs ma zmieniać podejście pracodawców do kwestii polityki równościowej. Ma przestrzelić wyobraźnię, by ludzie zaczęli myśleć trochę inaczej i by – dzięki konkursowi – wiedzieli też, co mogą zrobić – podkreślała podczas finałowej gali dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet i członkini kapituły konkursowej.
– Chcemy, by nagrodzeni byli wzorcem dla kolejnych firm. Jest to jeden z głównych celów naszego konkursu RównoWaga – mówiła Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, która również była członkinią kapituły konkursu. Zwracała też uwagę na jego unikalność – nie tylko ze względu na edukacyjny charakter projektu, który jest przykładem współpracy biznesu z organizacjami społecznymi, w tym z partnerami merytorycznymi – Fundacją Share the Care oraz Instytutem Badań Strukturalnych.
Konkurs RównoWaga wyróżniają także bardzo jasne kryteria oceny firm (nie wystarczą deklaracje), oraz kompleksowe podejście do kwestii równości w miejscu pracy. Jest ona oceniana w pięciu obszarach: polityka i mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca–dom, płace oraz zdrowie.