Reklama
Rozwiń

500 plus a zasiłek macierzyński w trakcie pracy lub po zwolnieniu - wyrok NSA

To czy matka pobierała zasiłek macierzyński na etacie czy po jego utarcie nie może mieć wypływu na późniejsze przyznanie świadczenia 500 plus na jedynaka.

Publikacja: 06.02.2019 15:01

500 plus a zasiłek macierzyński w trakcie pracy lub po zwolnieniu - wyrok NSA

Foto: Fotolia

Dobra wiadomość dla samotnych matek, którym odmówiono 500 plus na jedynaka, ze względu na ich status w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W precedensowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że urzędnicy różnicując sytuację kobiet ze względu na to czy zasiłek pobierały w trakcie pracy, czy w okresie po jej utracie narusza prawo.

Czytaj także: Choć dzieci uciekły do ojca, 500+ dostaje matka - wyrok WSA

Sprawa dotyczyła świadczenia 500 plus na 2017/2018 . O jego przyznanie wystąpiła samotna matka jedynaka. Z dokumentów wynikało, że w 2016 – który był rokiem bazowym przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres zasiłkowy 2017/2018 - uzyskiwała dochód: z alimentów oraz zasiłku macierzyńskiego, który był wypłacany w okresie pozostawania przez nią w stosunku pracy w firmie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W grudniu 2016 r. kobieta straciła pracę i rozwiązała firmę i od nowego roku została zarejestrowana jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku.

Tak ustalona sytuacja dochodowa nie zaowocowała jednak przyznaniem samotnej, bezrobotnej matce 500 plus na syna. Świadczenia najpierw odmówił burmistrz, a potem Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Powodem okazał się wykładnia pojęcia dochód utracony, którego w przypadku utraty źródła utrzymania nie uwzględnia się przy wyliczaniu limitu decydującego o przyznaniu świadczenia. Urzędnicy tłumaczyli, że jako dochód utracony nie mogli uznać zakończenia pobierania w 2016 r. zasiłku macierzyńskiego. A to dlatego, że gdyż w "utratą dochodu" jest tylko utrata zasiłku macierzyńskiego, przysługującego po stracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Tu zasiłek był pobierany w czasie zatrudnienia, a po jego doliczeniu dochód w rodzinie na osobę przekraczał limit 800 zł. Kobieta nie zgodziła się z taką wykładnia przepisów o 500 plus. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wskazywała, że prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której matka pobierająca zasiłek macierzyński po ustaniu pracy dostanie świadczenie wychowawcze, a która pobierała go w okresie zatrudnienia, nie.

Warszawski WSA, a ostatecznie także NSA uznały, że wykładnia forsowana przez urzędników narusza zasadę równości. Jak tłumaczył NSA cele świadczenia 500 plus było wzmocnienie finansowe rodzin z dziećmi. I nie ma podstaw do różnicowania sytuacji matek. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I OSK 3237/18

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców