Jak podaje RMF24, dopiero po wyborach rząd zdecyduje, czy "trzynastki" dla emerytów i rencistów będą wypłacane w następnych latach. Będzie to zależało od możliwości budżetu. Stuprocentowo pewne ma być jedynie świadczenie zapowiedziane na ten rok. ZUS ma zacząć je wypłacać już od 1 maja 2019.

- W tej ustawie jest to zapisane jako jednorazowe świadczenie, taki jest dokładnie tytuł ustawy i odnosi się do roku 2019 - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska cytowana przez RMF24.

Polskie Radio podało, że jeszcze dziś projekt ustawy "Emerytura plus" zostanie skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają 21 dni.

Dodatkowa, trzynasta emerytura i renta w kwocie 1100 zł brutto dla każdego emeryta i rencisty to obietnica prezesa PiS. Jarosław Kaczyński zapowiedział ją w czasie konwencji PiS, na której przedstawiany był nowy program wyborczy partii.

Rząd szacuje, że „trzynastki" otrzyma 9 mln 720 tys.  osób,  a  łączny koszt dodatkowych świadczeń to łącznie 10 mld 700 mln złotych. Elżbieta Rafalska powiedziała dziś, że ze świadczenie będą mogli skorzystać: emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego (ZUS), renciści i emeryci - rolnicy (KRUS), osoby otrzymujące emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne i rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.