Emerytury pomostowe w sądach administracyjnych

W tym roku przybyło już ponad tysiąc osób pobierających emerytury za pracę w szczególnych warunkach, kolejne walczą o nie w sądzie.

Publikacja: 19.12.2012 07:52

W tym roku przybyło już ponad tysiąc osób pobierających emerytury za pracę w szczególnych warunkach

W tym roku przybyło już ponad tysiąc osób pobierających emerytury za pracę w szczególnych warunkach

Foto: www.sxc.hu

W najbliższym czasie Naczelny sąd Administracyjny zajmie się  rozstrzygnięciem, czy salowa to zawód medyczny, objęty ustawą o emeryturach pomostowych.

O prawo do emerytur pomostowych upomniało się bowiem kilkunastu pracowników Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy (powiat zamojski), którzy zakwestionowali decyzję pracodawcy odmawiającą im wpisu na listę zatrudnionych w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze.

Kolejne kilkaset spraw trafiło do sądów administracyjnych z dwóch firm chemicznych działających w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem to inspektorzy pracy odmówili pracownikom wpisu na tę listę.

– Inspektorzy uznali, że prace wykonywane przez zatrudnionych w tych zakładach nie spełniają przesłanek określonych w ustawie o emeryturach pomostowych – mówi Katarzyna Pietraszak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

Wysokie wymagania

Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.) nie jest łatwo uzyskać prawa do tego świadczenia. Przysługuje ono osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Nie dość, że zainteresowany musi wykazać staż pracy w szczególnych warunkach wypracowany przed 1 stycznia 1999 r., to także obecnie musi pracować w takim zawodzie.

Nowe przepisy znacznie jednak okroiły listę zawodów uprawniających do wcześniejszej rezygnacji z pracy. Z kilkuset profesji wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w o szczególnym charakterze zostało tylko 51.

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do tego świadczenia mają zatrudnieni w szczególnych warunkach, m.in. rybacy morscy, osoby pracujące w powietrzu, przy pracach na statkach powietrznych wykonywanych przez personel pokładowy, prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór, a także prace fizyczne ciężkie w podziemnych kanałach ściekowych. O emerytury pomostowe mogą się także starać zatrudnieni w szczególnym charakterze, m.in. maszyniści pojazdów trakcyjnych, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych czy członkowie zespołów  ratownictwa medycznego.

Korzystne orzeczenie

Przepisy stawiają jeszcze jeden wymóg, by praca w szczególnych warunkach bądź charakterze odbywała się w pełnym wymiarze.

– Dość często zdarza się, że pracownik przez godzinę dziennie ma inne zajęcia i nie wykonuje swoich obowiązków w szczególnych warunkach. Przez to nie jest traktowany  jako uprawniony do emerytury pomostowej – komentuje Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności". – Czasami wynika to z perfidii pracodawców, którzy celowo tak organizują im pracę, by nie płacić od ich wynagrodzeń składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny (uchwała z 13 listopada 2013 r., sygn. I OPS 4/12) stwierdził jednak, że za wykonującego prace o szczególnym charakterze może być uznany także taki zatrudniony, który – wykonując prace o szczególnym charakterze – wykonuje także inne dodatkowe czynności wskazane przez pracodawcę.

Uchwała NSA otwiera więc wielu osobom drogę do starania się o wpis na listę pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach bądź też charakterze. By zyskać prawo ubiegania się o emeryturę pomostową, zainteresowany powinien wystąpić do pracodawcy, a gdy ten odmówi – odwołać się do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli to nie pomoże, jak widać, warto odwołać się do sądu administracyjnego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl

Opinia dla „Rz"

Stanisław Szwed wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Uchwała NSA jest bardzo korzystna dla pracowników, gdyż do tej pory stosowano interpretację wymagającą zatrudnienia w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze, bez najmniejszych przerw na wykonywanie innych obowiązków. Obecny stan potwierdza jednak nasze obawy, że mało pracowników skorzysta z emerytur pomostowych. Przedsiębiorcy często tak organizują im pracę, by mieli kłopoty z wpisem na listę uprawnionych do tych świadczeń. To dlatego tak wiele osób walczy przed sądami administracyjnymi w całej Polsce. Choć Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy za zgodne z ustawą zasadniczą, dla mnie pracownicy, którzy zatrudnili się w tych warunkach po 1998 r. i nie mają prawa do świadczeń, są dyskryminowani. Mam nadzieję, że uda się nam zmienić przepisy, by objęły one wszystkich zatrudnionych w ciężkich warunkach.

W najbliższym czasie Naczelny sąd Administracyjny zajmie się  rozstrzygnięciem, czy salowa to zawód medyczny, objęty ustawą o emeryturach pomostowych.

O prawo do emerytur pomostowych upomniało się bowiem kilkunastu pracowników Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy (powiat zamojski), którzy zakwestionowali decyzję pracodawcy odmawiającą im wpisu na listę zatrudnionych w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku