Inżynierowie budownictwa chcą projektować domy także ?w miastach

Inżynierowie budownictwa chcą projektować domy także ?w miastach. Obecnie mogą tylko na terenach wiejskich.

Publikacja: 01.08.2014 09:51

Inżynierowie budownictwa chcą projektować domy także ?w miastach

Foto: www.sxc.hu

Inżynierowie ostro walczą, by znieść bariery w projektowaniu, a architekci przeciwko temu protestują. Pierwotnie plany Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury sprzyjały tym pierwszym, teraz jednak nic już nie jest pewne.

Dwie wersje

Kością niezgody stał się projekt rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Ma to być nowy akt wykonawczy do ustawy deregulacyjnej wchodzącej w życie 10 sierpnia.

Pierwotnie znosił on obowiązujące ograniczenia. Inżynierowie posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie mogą teraz mianowicie projektować tylko obiekty w zabudowie zagrodowej o kubaturze do 1000 m sześc. Projekt rozporządzenia przewidywał wykreślenie „zabudowy zagrodowej", z czego inżynierowie byli bardzo zadowoleni. Otwierało to bowiem przed nimi nowe możliwości na rynku pracy. Tymczasem projekt w wersji, która trafiła w lipcu do konsultacji społecznych, przewiduje zachowanie tego ograniczenia.

Inżynierowie są za

– Ustawa deregulacyjna ma przecież pomóc młodym ludziom w znalezieniu pracy. Dlaczego zatem inżynier, który uczył się na studiach projektowania, a następnie zdobył odpowiednie uprawnienia budowlane, nie może projektować domów w miastach? – pyta Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – Nie zawsze też obowiązywały tego rodzaju ograniczenia. Wprowadziło je od 1 stycznia 1995 r. prawo budowlane z 7 lipca 1994.

60 tys. inżynierów budownictwa posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie

Oznacza to, że osoby, które uzyskały uprawnienia przed tą datą, mogą projektować wszędzie, nie tylko budynki w gospodarstwach rolnych. Natomiast przeciwni zmianie są przedstawiciele samorządu zawodowego architektów.

Architekci przeciwni

– Projektowanie architektury wymaga wrażliwości na krajobraz, umiejętności integracji z walorami otaczającej natury czy dostosowania do otaczającej zabudowy – twierdzi Bolesław Stelmach, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Według niego widoczna wszędzie w Polsce zła jakość przestrzeni oraz projektowanej zabudowy zagrodowej i tzw. zagrodowej, czyli domów jednorodzinnych oraz pensjonatów, wynika z tego, że projektują ją osoby bez właściwego przygotowania zawodowego.

10 tys. osób pracuje na terenie Polski w zawodzie architekta

– Wystarczy – twierdzi Bolesław Stalmach – porównać zakres wykształcenia inżynierów i techników budownictwa z wymaganiami przewidzianymi dla zawodu architekta. Architekci mają zajęcia między innymi z zasad kompozycji urbanistycznej i architektonicznej, poznają historię budowy miast i wsi, historię urbanistyki i ruralistyki, historię architektury i historię sztuki. Niezbędna jest do tego wiedza i choćby elementarne umiejętności rysunkowe, które są podczas nauki weryfikowane.

Inżynierowie ostro walczą, by znieść bariery w projektowaniu, a architekci przeciwko temu protestują. Pierwotnie plany Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury sprzyjały tym pierwszym, teraz jednak nic już nie jest pewne.

Dwie wersje

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo