Minister Dziemianowicz-Bąk: Będzie rewolucyjna zmiana w Kodeksie pracy

Wprowadzenie wzruszalnego domniemania zatrudnienia, wliczanie do stażu pracy okresu samozatrudnienia i pracy na umowie cywilnoprawnej i oskładkowanie różnych typów umów zapowiedziała na antenie RMF FM szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Publikacja: 19.03.2024 10:12

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Ministra Dziemianowicz-Bąk została zapytana o o wdrażanie przepisów związanych z unijną dyrektywą ws. poprawy warunków pracy pracowników platform elektronicznych. Chodzi o np. kurierów, dostawców jedzenia, kierowców taksówek, a także tłumaczy czy księgowych. Szacuje się, że jest ich w Unii Europejskiej ok. 30 milionów.

PIP przekształci umowę kuriera i taksówkarza

Według ministry, pracownicy platform elektronicznych są pozbawieni ochrony pracowniczej, którą daje zatrudnienie na umowach o pracę, ponieważ "co do zasady traktowane są jako jednoosobowe działalności gospodarcze, jako instytucje biznesowe".

- Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia mechanizmu znanego jak wzruszalne domniemanie zatrudnienia. Jeśli okazuje się, że pracownik wykonuje pracę pod nadzorem, w określonych godzinach, czyli spełnia kryteria obowiązującej w przypadku stosunku pracy, żeby był traktowany jako pracownik - mówiła ministra rodziny i pracy. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - dodała. 

Po wejściu w życie nowych przepisów ciężar udowodnienia, że dana osoba nie jest pracownikiem, lecz firmą, spoczywałby na platformy internetowej. Przekształcenie "umowy fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej" w umowę o pracę mogłoby nastąpić już podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, w drodze decyzji administracyjnej - proponuje Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj więcej

Łukasz Guza: Etaty dla wszystkich? Co wymusi Bruksela i Lewica

Oskładkowanie różnych typów umów

Ministra pracy poinformowała także, że jej resort finalizuje prace nad projektem realizującym zobowiązanie z Krajowego Planu Odbudowy dotyczące  oskładkowania różnych typów umów.

- Komisja Europejska oczekuje od Polski przeciwdziałania segmentacji na rynku pracy i zobowiązuje nas do opracowania takich rozwiązań legislacyjnych, które doprowadzą do sprawiedliwego, uczciwego oskładkowania różnych typów umów. Pracujemy nad takimi mechanizmami, które koszty oskładkowania nie zostaną przerzucone na samych pracowników — powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Jak dodała, przedmiotem dyskusji będzie, czy jakieś umowy byłyby wyłączone z obowiązku opłacania składek ZUS.

- Natomiast co do zasady nie powinno być tak, że ta różnica między umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę jest tak duża, że opłaca się, kalkuluje się nieuczciwemu pracodawcy zatrudniać na zafałszowanych umowach cywilnoprawnych - mówiła ministra.

Samozatrudnienie w stażu emerytalnym

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że jej resort będzie walczył z "uśmiecowieniem" zatrudnienia oraz łagodził skutki tej "patologii, z którymi ten rynek mierzył przez lata". Wkrótce do prac rządowych ma trafić projekt ustawy, zgodnie z którą okres samozatrudnienia i pracy na umowie cywilno-prawnej będzie wliczany do stażu pracy.

- Absurdalna jest sytuacja, że człowiek z doświadczeniem kilkuletnim, dziesięcioletnim, ekspert jest teraz traktowany przez państwo jakby nic nie robił. Jest traktowany tak, jakby dopiero zaczynał karierę zawodową. To ma konsekwencje związane z długością liczenia stażu pracy, wymiaru urlopu czy wliczania stażu pracy do nagród jubileuszowych. To patologia rynku pracy — mówiła ministra w RMF FM.

Przyznała jednocześnie, że problem nie jest prosty do rozwiązania. 

- Nie wystarczy przyjść powiedzieć:  w latach 90. dużo pracowałam. Nie każdy trzyma w szufladzie dawną umowę, takie umowy nie były ewidencjonowane. Szukamy rozwiązań, by można było dobić w takiej sytuacji do emerytury minimalnej — mówiła minister.

Czytaj więcej

Dziemianowicz-Bąk: Rząd Donalda Tuska nie planuje żadnych zmian w programie 800+
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność