Aktualizacja: 18.03.2025 02:11 Publikacja: 15.11.2022 20:00
Foto: Adobe Stock
Pomysł wprowadzenia tzw. wdowich emerytur (nazywanych też wdowimi rentami) wraca jak bumerang. Tym razem za sprawą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) oraz Lewicy, które koordynują prace nad obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.
– Zbieramy w tej chwili podpisy, aby złożyć do marszałek Sejmu zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Będą w nim zasiadać przedstawiciele różnych organizacji. Szacujemy, że formalnie będziemy gotowi po 10 grudnia. Nie przewidujemy problemów z zebraniem odpowiedniej liczby podpisów, widzimy bowiem, że jest ogromne zainteresowanie wprowadzeniem takiego rozwiązania – wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ. Na czym ma ono dokładnie polegać?
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wraca temat dofinansowania należności do ZUS dla osób z branży artystycznej. Chodzi o tych najmniej zarabiających.
Posiadanie zadłużenia w ZUS lub w urzędzie skarbowym może mieć poważne konsekwencje. Warto więc regularnie monitorować stan swoich kont w tych instytucjach. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Gdy nastroje społeczne nie wpisują się dobrze w wyborcze scenariusze, banki stają się wygodnym obiektem ataków polityków. W gospodarce, w której są głównym źródłem finansowania, to gorzej niż zbrodnia, to błąd.
Nie tylko wśród pracowników, ale także wśród pracodawców większość badanych popiera ujawnianie wysokości wynagrodzeń, choć niekiedy z zastrzeżeniami.
Dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych składek do ZUS za lata służby – co się dzieje, gdy funkcjonariusz po wyroku traci resortową emeryturę? Pokrywa je budżet państwa.
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu ZUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas