Zdaniem Morawieckiego, rządowe wsparcie dla seniorów to nie rozdawnictwo, tylko staranie o godność.

- Państwo powinno być z sercem dla tych, którzy najbardziej pomocy potrzebują. Podczas ostatnich wyborów Polacy wybrali rząd PiS jako model państwa, które służy i dba o swoich rodaków. Polska to państwo aktywne, a rząd wypracowuje nowe dochody, aby móc przeznaczyć je na wsparcie dla naszych seniorów – mówił podczas konferencji prasowej w gminie Świercze premier Mateusz Morawiecki.

– Oparliśmy politykę senioralną na dwóch filarach: wsparciu finansowym i aktywności seniorów. Godne waloryzacje rent i emerytur, 13. emerytura i 14. emerytura, tak ważna dla premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego – mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

- Solidarność międzypokoleniowa dla rządu to nie są tylko słowa, to są również czyny. Polityka senioralna za rządów naszych poprzedników to wysoki wiek emerytalny i niskie emerytury. My z tej drogi zeszliśmy, przywracając m. in. wiek emerytalny - dodała minister Maląg

Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli rządu,  wypłaty "czternastek" w wysokości minimalnej emerytury (1338,44 zł brutto, 1217,98 zł netto), ruszą w sierpniu. Świadczeniobiorcy dostaną je wraz z sierpniową emeryturą.

Według projektu ustawy o czternastych emeryturach 2022 przygotowanego przez rząd, świadczenia w pełnej wysokości otrzymają tylko emeryci, których emerytura wypłacana co miesiąc wynosi maksymalnie 2900 zł. Osoby otrzymujące emeryturę wyższą dostaną czternastkę pomniejszoną według zasady „złotówka za złotówkę”, ale nie wszyscy. Najniższa czternastka nie może wynosić mniej niż 50 zł. To oznacza, że osoby, których emerytury na dzień 31 lipca 2022 r. wyniosą więcej niż 4188,44 zł, nie otrzymają "czternastki".

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Nie będzie 14. emerytury w kolejnych latach

Czytaj więcej

Czternaste emerytury 2022 już w ustawie. Rząd przyjął projekt