500 plus można podzielić po orzeczeniu sądu

Pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie nie ustanawia pieczy naprzemiennej.

Aktualizacja: 08.03.2018 07:24 Publikacja: 08.03.2018 07:23

500 plus można podzielić po orzeczeniu sądu

Foto: Fotolia.com

Kobieta otrzymała prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Wkrótce jednak w jej życiu zaszły duże zmiany – urodziła córkę, a z ojcem dzieci rozwiodła się. Rodzice przedstawili prezydentowi miasta wyrok rozwodowy wraz z planem wychowawczym.

W rezultacie kobiecie przyznano świadczenie tylko na drugie dziecko, i to w niepełnej wysokości – zgodnie z liczbą dni sprawowanej nad nim opieki. Matka odwołała się od decyzji. Podniosła, że wprawdzie sprawuje opiekę nad dziećmi zgodnie z ustalonym z byłym mężem planem, ale oznacza to jedynie, że w wyznaczonych dniach dzieci przez kilka godzin przebywają z ojcem. W pozostałym czasie mieszkają z nią i pozostają pod jej opieką i to ona powinna otrzymywać świadczenie w pełnej kwocie zarówno na córkę, jak i na syna. Podkreśliła, że w wyroku rozwodowym sąd nie orzekł o zasadach kontaktu ojca z dziećmi, pozostawiając tę kwestię do ustalenia rodzicom.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt