Reklama
Rozwiń

500 plus można podzielić po orzeczeniu sądu

Pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie nie ustanawia pieczy naprzemiennej.

Aktualizacja: 08.03.2018 07:24 Publikacja: 08.03.2018 07:23

500 plus można podzielić po orzeczeniu sądu

Foto: Fotolia.com

Kobieta otrzymała prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Wkrótce jednak w jej życiu zaszły duże zmiany – urodziła córkę, a z ojcem dzieci rozwiodła się. Rodzice przedstawili prezydentowi miasta wyrok rozwodowy wraz z planem wychowawczym.

W rezultacie kobiecie przyznano świadczenie tylko na drugie dziecko, i to w niepełnej wysokości – zgodnie z liczbą dni sprawowanej nad nim opieki. Matka odwołała się od decyzji. Podniosła, że wprawdzie sprawuje opiekę nad dziećmi zgodnie z ustalonym z byłym mężem planem, ale oznacza to jedynie, że w wyznaczonych dniach dzieci przez kilka godzin przebywają z ojcem. W pozostałym czasie mieszkają z nią i pozostają pod jej opieką i to ona powinna otrzymywać świadczenie w pełnej kwocie zarówno na córkę, jak i na syna. Podkreśliła, że w wyroku rozwodowym sąd nie orzekł o zasadach kontaktu ojca z dziećmi, pozostawiając tę kwestię do ustalenia rodzicom.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono