Kiedy stypendium dla bezrobotnych ze środków UE można uznać za dochód utracony

Stypendium dla bezrobotnych ze środków UE można uznać za dochód utracony, jeśli wnioskujący o świadczenie już go nie otrzymuje – orzekł WSA w Rzeszowie.

Aktualizacja: 23.03.2018 05:47 Publikacja: 23.03.2018 05:10

Kiedy stypendium dla bezrobotnych ze środków UE można uznać za dochód utracony

Foto: Fotolia.com

Rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie sprawa dotyczyła samotnej matki, która straciła pracę. Podjęła więc staż dla bezrobotnych. Tylko przez pięć miesięcy uzyskiwała z tego tytułu stypendium ze środków Unii Europejskiej. Gmina nie potraktowała go jednak jako dochodu utraconego, bo nie był opodatkowany. Nie został też wymieniony w ustawie o świadczeniach rodzinnych jako dochód utracony.

W rezultacie kobieta nie uzyskała 500+ na jedynaka. Przekroczyła bowiem kryterium majątkowe uprawniające do świadczenia wychowawczego.

Kobieta decyzję zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sąd przyznał rację skarżącej. Jego zdaniem organy popełniły istotny błąd w kwalifikacji dochodu osiąganego przez kobietę ze stypendium dla bezrobotnych. To nie jego nieopodatkowanie miało znaczenie dla kwalifikacji go jako dochodu utraconego, lecz to, czy dochód z tego tytułu jest dochodem uzyskiwanym także w okresie, na jaki ustalane jest prawo. A nikt nie kwestionował, że matka nie otrzymywała stypendium w okresie, na jaki miało zostać przyznane świadczenie wychowawcze. Zgodnie zaś z przepisami, ustalając sytuację materialną rodziny, w przypadku utraty dochodu przez jej członka w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego lub po tym roku, nie uwzględnia się dochodu utraconego.

Z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawa wydane w tej sprawie decyzje poprzez nieprzyznanie świadczenia wychowawczego matce samotnie wychowującej syna i borykającej się z trudnościami finansowymi nigdy nie powinny wejść do obrotu prawnego. Dlatego sąd ocenił zaskarżoną decyzję jako rażąco naruszającą prawo, co obligowało do stwierdzenia jej nieważności.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo