Zniesienie od tego roku kryterium dochodowego jako przesłanki nabycia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego spowodowało duże zainteresowanie tym rodzajem pomocy. Do redakcji napływa wiele pytań od czytelników, którzy zastanawiają się, czy przysługuje im ten rodzaj wsparcia – z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad bliską osobą. W szczególności chodzi o opiekę nad starszymi i schorowanymi rodzicami.
– Mieszkam z mamą, która ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Potrzebuje stałej opieki innej osoby. Jest wdową, a ja jestem jej jedynym dzieckiem. Opieka nad mamą wymaga dużej siły fizycznej, więc wiele czynności wykonuje mój mąż. Czy gdyby mąż zrezygnował z pracy, aby stale opiekować się swoją teściową, to mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? – pyta Aleksandra Ś.
Zwykle jednak to kobiety nie podejmują zatrudnienia, aby zająć się bliskim osobami.
– Czy jako synowa mogłabym dostać świadczenie pielęgnacyjne, skoro zrezygnowałam z pracy, aby zająć się niepełnosprawną teściową? – zastanawia się Anna W.
Niestety w obu wypadkach odpowiedź jest przecząca. Dlaczego?