Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Przysługują na podstawie innych przepisów i wypłacają je różne instytucje. Otrzymywanie jednego wyklucza prawo do drugiego: z ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Przesłanki ich przyznania są jednak podobne – zob. ramka. Kłopot w tym, że do zbiegu prawa do tych świadczeń zwykle dochodzi u osób niepełnosprawnych i starszych, którym trudno się zorientować w swych prawnych obowiązkach. A urzędy stoją na stanowisku, że to do świadczeniobiorcy należy dopilnowanie, aby jednocześnie nie pobierał ich obu.
[wyimek]20,1 zł o tyle jest obecnie wyższy dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty od zasiłku pielęgnacyjnego[/wyimek]
W takiej sytuacji znalazła się kobieta ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która przez dłuższy czas pobierała zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej z tytułu niepełnosprawności. Gdy ukończyła 75 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przyznał jej dodatek pielęgnacyjny do emerytury. Po dwóch latach równoległego pobierania tych świadczeń o zwrot zasiłku upomniał się ośrodek. Dla kobiety zwrot około 3,5 tys. zł to poważny problem.
[srodtytul]Czyj to obowiązek[/srodtytul]