Osoby pobierające emeryturę lub rentę są obowiązkowo ubezpieczone zdrowotnie z tego tytułu. Inaczej jest w czasie, gdy dana osoba stara się o jedno z tych świadczeń, ale nie jest już ubezpieczona np. z umowy o pracę.
Osoba z okresową rentą z tytułu niezdolności do pracy, starająca się ponownie o rentę (po zaprzestaniu wypłacania renty), przestaje być więc ubezpieczona w NFZ. Jednak zgodnie z art. 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3D1FF6F0310BB00D1DC6FB55CBB4463A?id=282315]ustawy zdrowotnej[/link] [b]osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę, mimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń. Może się więc darmowo leczyć – tak jak ubezpieczeni w NFZ.[/b]
Jak pacjent ma udowodnić swoje prawo do świadczeń medycznych, skoro nie może okazać dowodu ubezpieczenia? [b]Powinien przedstawić dokumenty, np. zaświadczenie z organu emerytalno-rentowego (ZUS) potwierdzające złożenie przez niego wniosku o przyznanie emerytury/renty[/b], w którym wskazany będzie czas jego złożenia. Zainteresowany powinien też mieć dokumenty poświadczające, do kiedy podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
NFZ pokrywa świadczeniodawcom (np. szpitalom) koszty świadczeń opieki zdrowotnej dla starających się o emeryturę lub rentę na takich samych zasadach jak dla osób ubezpieczonych – wyjaśnia Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ.