[b]Ze względu na poważne schorzenie przeszłam na rentę inwalidzką. Obecnie nabyłam uprawnienia emerytalne. Czy mam prawo domagania się od swojego pracodawcy wypłaty drugiej odprawy,tj. emerytalnej?[/b] – pyta czytelniczka.
Nie, i kwestię tę dość jasno rozstrzyga art. 92[sup]1[/sup] § 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C3EA8E9F287C71207CD6810FD9F424E?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Ustawodawca stwierdza, że jest to odprawa rentowa lub emerytalna (a nie odprawa rentowa i emerytalna!). I właśnie to alternatywne określenie powoduje, że pracownik, którego stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na rentę inwalidzką z tytułu niezdolności do pracy, nie ma możliwości nabycia prawa do ponownej odprawy w związku z późniejszym przejściem na emeryturę (tak jak to było w wypadku czytelniczki).
Na taką interpretację omawianego przepisu wskazuje zarówno jego interpretacja gramatyczna, jak i celowościowa (tj. złagodzenie skutków zmiany sytuacji zatrudnionego, polegającej na przejściu ze statusu pracownika do statusu osoby pobierającej świadczenie z ubezpieczenia społecznego).
Kwestię tę rozważał także [b]Sąd Najwyższy, który w uzasadnieniu uchwały z 18 marca 2010 r. (sygn. II PZP 1/10) uznał[/b], że nie istnieje prawo do dwóch odpraw, ponieważ gdyby takie prawo istniało, to przede wszystkim tytuł rozdziału IIIa „Odprawa rentowa lub emerytalna” nie byłby sformułowany w liczbie pojedynczej.