Prawo do renty rodzinnej po byłym niepracującym mężu

Publikacja: 05.11.2010 12:00

Prawo do renty rodzinnej po byłym niepracującym mężu

Foto: www.sxc.hu

[b]Mój były mąż (byliśmy po rozwodzie) dwa lata przed śmiercią chorował i pobierał rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy (astma oskrzelowa). Wcześniej miał zasadzone alimenty na dzieci, które egzekwował komornik. Czy teraz moje dzieci nie mają prawa do renty po ojcu? Czy ja mogę liczyć na rentę po byłym mężu - nie pracuję i wychowuję nasze wspólne dzieci?[/b]

Prawo do renty po zmarłym rodzicu nie zależy od tego, czy rodzice - w chwili śmierci jednego z nich - pozostawali w związku małżeńskim, czy nie.

Zatem, jeśli o rentę rodzinną dla wspólnych dzieci po zmarłym eksmałżonku wystąpi żyjący były współmałżonek, to ZUS przyzna ją, jeżeli zostaną spełnione wszystkie ustawowe wymogi niezbędne do nabycia prawa do tego świadczenia.

[srodtytul]Renta rodzinna na dzieci[/srodtytul]

Prawo do renty rodzinnej reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468&tresc=1&wid=347319#R.3.2.]ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) [/link].

Zgodnie z jej art. 65 renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała:

- ustalone prawo do emerytury,

- ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy albo

- spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Z pytania wynika, że ten warunek był spełniony - były mąż był bowiem uprawniony do czasowej renty z tytułu niezdolności do pracy i świadczenie to pobierał.

Niestety, nie wiemy w jakim wieku są dzieci czytelniczki. Ma to znaczenie, ponieważ generalnie do renty rodzinnej mają prawo dzieci do momentu ukończenia przez nie 16. roku życia lub - jeśli się uczą - 25. roku życia.

Bez względu na wiek świadczenie to mogą otrzymać dzieci niepełnosprawne, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

[srodtytul]...i byłego współmałżonka[/srodtytul]

Rozwód nie jest także przeszkodą do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu. Warunek jest jednak, aby eksmałżonek przed śmiercią miał zasądzone alimenty na żonę (chodzi o alimenty zasądzone na podstawie wyroku sądowego bądź zawartej ugody).

Aby ZUS przyznał byłej żonie rentę rodzinną musi ona w chwili śmierci byłego męża:

- mieć skończone 50 lat, lub

- być niezdolną do pracy (wtedy wiek nie ma znaczenia),albo

- mieć pod opieką co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym (tutaj kryteria wiekowe są nieco inne niż przy rencie rodzinnej na dzieci - bierze się pod uwagę dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli uczą się - 18. roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy).

Co ważne, uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie po eksmężu, jeśli warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci byłego męża lub od zaprzestania wychowywania wspólnych dzieci.

[ramka] [b]Więcej informacji o prawie do renty rodzinnej[/b] w serwisie: [link=http://www.rp.pl/temat/55651.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Renty » Renta rodzinna [/link][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo