Z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostanie wykreślona większość wymagań stawianych doradcom zawodowym, pośrednikom pracy, specjalistom ds. rozwoju czy programów, a także liderom klubów pracy, asystentom i doradcom EURES.

Teraz przepisy przewidują szereg wymogów, jakie kandydat na takie stanowisko musi spełnić. Poza tym posady doradcy i pośrednika mają aż cztery stopnie zawodowe, od stażysty do doradcy czy pośrednika II stopnia. Podobnie jest z pozostałymi specjalistami czy liderami klubów pracy. Im przepisy ustanawiają trzystopniową karierę zawodową. Zdaniem ekspertów zmiany są bardzo potrzebne.

Zmienią się przepisy dotyczące wynagrodzeń dla specjalistów z urzędów pracy

– Uproszczenie przepisów ułatwi zatrudnienie w urzędach pracy osób z kwalifikacjami potrzebnymi do pracy z bezrobotnymi, a nie takich,  które spełniają wyśrubowane przez przepisy wymagania – mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, szef ogólnopolskiego konwentu dyrektorów powiatowych urzędów pracy. – Rozporządzenie ministra pracy w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy ustanawia obowiązek zatrudniania odpowiedniej liczby doradców, pośredników, specjalistów i liderów, w przeliczeniu na liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w obszarze działania danego urzędu. Jeśli taki specjalista odejdzie, mamy kłopoty z  zapełnieniem  stanowiska, gdyż wymaga to czasochłonnego wspinania się po szczeblach kariery zawodowej.

Zmienią się także przepisy dotyczące wynagrodzeń. Dotychczas w myśl art. 100 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tylko doradcy i pośrednicy zawodowi mogli liczyć na dodatek do wynagrodzenia z Funduszu Pracy. Po zmianach na to ekstrawynagrodzenie będą mogli liczyć wszyscy specjaliści zatrudnieni w urzędach pracy. Jego wypłata będzie jednak uzależniona m.in. od podnoszenia kwalifikacji i zajmowanego stanowiska. Minister pracy i polityki społecznej ma określić wysokość, tryb oraz warunki przyznawania i wypłacania tego dodatku.