Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli wszystkie wymagane warunki spełniły do końca 2008 r. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa emerytalna).
Wiek również po 2008 r.
Na podstawie tego przepisu osoby z roczników 1949 i następnych mają możliwość nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych, nawet jeśli obniżony wiek (na ogół 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) ukończyły lub ukończą po 31 grudnia 2008 r. Chodzi o wiek uprawniający do uzyskania emerytury z tytułu: zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, wykonywania pracy górniczej lub pracy kolejowej.
Ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w dziale I, II i III wykazu B (stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, DzU nr 8, poz. 43 ze zm.) muszą spełnić dodatkowy warunek, aby nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne.
Zobowiązane są wykazać, że wiek emerytalny ukończyły w czasie wykonywania pracy w szczególnych warunkach bądź w czasie innej pracy, do której wykonywania skierowano ich ze względów zdrowotnych. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich oraz w hutnictwie.
Osoby ubiegające się o wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, aby uzyskać to świadczenie, muszą też udowodnić, że na 1 stycznia 1999 r. posiadały staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.