Jak na skalę problemów, w jakich znalazła się polska gospodarka, takie wyniki należy traktować jako optymistyczne – oceniają autorzy raportu dotyczącego październikowej rekrutacji na największych portalach pracy, który przygotowała firma Grant Thornton na podstawie danych i analiz firmy Element. Wynika z nich, że 50 największych (i najbardziej znanych portali) radzi sobie nieco lepiej niż cały rynek rekrutacji online, gdzie – według omawianej już w „Rzeczpospolitej” analizy Adecco Group i Job Market Insights – liczba ogłoszeń (336 tysięcy) była w zeszłym miesiącu o 6 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Czytaj więcej

Więcej kandydatów na św. Mikołaja. Wzrosła konkurencja o gwiazdkowe prace

Jak zaznaczają eksperci Grant Thornton, październikowy wynik nadal jest bardzo wysoki; w porównaniu z najsłabszym miesiącem tego roku, lipcem, liczba ofert z ubiegłego miesiąca jest aż o 19 tys. wyższa. Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, przyznaje, że sygnały płynące z badania są niejednoznaczne- z jednej strony nie ma gwałtownego spadku liczby ogłoszeń o pracy, z drugiej, spowolnienie w gospodarce jest coraz bardziej widoczne i nic nie wskazuje na to, aby koszty firm miały wkrótce spadać. Coraz częściej też słychać o kolejnych firmach, które zmuszone są do zwolnień grupowych.

Raport dowodzi jednak, że duże firmy (w tym duże portale pracy) i specjaliści wykazują większą odporność na zawirowania rynkowe. Według analizy Element, o ile w ofertach pracy fizycznej nastąpił w skali roku wyraźny (23 proc.) spadek, o tyle specjaliści z większości branż - w tym szczególnie z finansów i księgowości oraz IT (na czele z ekspertami ds. bezpieczeństwa) – w październiku nadal mieli wyraźnie większy wybór propozycji niż rok wcześniej.

Osłabienie koniunktury widać natomiast w spadającej atrakcyjności ofert na największych portalach (Pracuj.pl i Olx Praca) - jeszcze na początku roku średnia liczba benefitów w ofercie pracy wynosiła tam ok. 6,7, natomiast od września utrzymuje się na poziomie 6,4, przy czym pracodawcy najczęściej oferują szkolenia i podstawowy pakiet medyczny.

Czytaj więcej

Powiało chłodem w rekrutacji. Tąpnięcie liczby ofert, nawet w IT