Prezes partii Ruch 11 Listopada jako główny powód decyzji podał :wystawienie bezbarwnego kandydata przez Prawo i Sprawiedliwość, posła Sylwestra Tułajewa, który gwarantuje zwycięstwo stronie KODziarskiej".

Marian Kowalski swój start w kampanii samorządowej zapowiedział w internetowej telewizji "Idź Pod Prąd".

– Podjąłem świadomą decyzję o starcie w wyborach na prezydenta Lublina w tym roku. Zrobię to, ponieważ uważam, że na tym odcinku na którym mogę kwestie Polski, polityki także międzynarodowej muszą być zrealizowane konsekwentnie, świadomie i z głową - tłumaczył prezes Ruchu 11 Listopada.

Marian Kowalski już dwa razy bez powodzenia walczył o fotel prezydenta Lublina. W 2006 roku startował z ramienia UPR a w 2014 roku jako kandydat Ruchu Narodowego. Cztery lata temu zdobył 3332 głosów czyli 3,05 proc.

Prezes partii Ruch 11 Listopada bezskutecznie starał się dostać się również do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Rady Miasta Lublin i sejmiku województwa lubelskiego.

W 2015 roku był kandydatem narodowców w wyborach na prezydenta Polski. Zajął dziewiąte miejsce spośród 11 kandydatów, zdobywając 77 630 głosów, co stanowiło 0,52 proc.

Do tej pory swój start w wyborach na prezydenta Lublina zgłosił dotychczasowy włodarz miasta Krzysztof Żuk oraz Sylwester Tułajew, poseł Prawa i Sprawiedliwości.