Trudeau oświadczył, że zawarte w 2014 roku porozumienie dotyczące sprzedaży transporterów opancerzonych, podpisane przez poprzedni, konserwatywny rząd Kanady i kanadyjski oddział amerykańskiego producenta broni, firmę General Dynamics Corp, zostało napisane w taki sposób, że podatnicy ponieśliby duże koszty zerwania porozumienia.
- Kontrakt podpisany przez poprzedni rząd... sprawia, że jest bardzo trudno zawiesić umowę lub odstąpić od niej - powiedział Trudeau w rozmowie z CBS zaznaczając, że jego rząd sprawdza jakie ma możliwości działania w tym zakresie.
- Nie chcę, aby Kanadyjczykom wystawiono miliardowy rachunek, ponieważ próbujemy postąpić dobrze - dodał Trudeau podkreślając, że jest "niesamowicie frustrujące" iż, ze względu na zapisy umowy z Saudami, nie może rozmawiać o jej szczegółach.
Opozycyjni, lewicowi Nowi Demokraci oświadczyli w parlamencie, że Kanada nie powinna uzbrajać Saudów, skoro koalicja dowodzona przez Arabię Saudyjską atakuje cele cywilne w Jemenie. Sprawę zamordowania saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule Nowi Demokraci określili jako "najnowsze z serii strasznych działań Arabii Saudyjskiej".
Trudeau potępił zamordowanie Khashoggiego, amerykańskiego rezydenta i krytyka saudyjskiego następcy tronu, który zaginął 2 października po wejściu do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Jemenie. 17 października Arabia Saudyjska przyznała, że dziennikarz zginął na terenie konsulatu - oficjalnie do śmierci miało dojść w wyniku bójki, w jaką wdał się ze znajdującymi się tam osobami. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przedstawiając w parlamencie wyniki śledztwa ws. śmierci dziennikarza, powiedział jednak, że zebrane dowody wskazują iż Khashoggi został zamordowany z premedytacją, w okrutny sposób.