Jak podaje CNN, trzy źródła poinformowały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozważa uznanie Juana Guaido, przywódcę opozycji w Wenezueli, za prezydenta tego kraju. Nie potwierdził tego jednak Biały Dom. CNN informuje, że ??Trump rozważa także nałożenie embarga na ropę naftową z Wenezueli. 

 

Wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał rząd prezydenta Wenezueli "bezprawnym" i dodał, że USA zamierzają pracować z myślącymi podobnie jak Waszyngton państwami Ameryki Łacińskiej, aby przywrócić demokrację w Wenezueli.

W ubiegły czwartek Maduro zaprzysiężono na drugą kadencję, ignorując krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów Ameryki Łacińskiej, które oskarżają go o wywołanie chaosu gospodarczego i kryzysu humanitarnego.

Guaido powiedział kilka dni temu, że jest gotów objąć prezydencję po tym, jak opozycja uznała drugą kadencję prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalną.

W niedzielę agenci wywiadu z Wenezueli wypuścili przywódcę opozycji i szefa kongresu Juana Guaido po tym, jak na krótko zatrzymali go na ulicy w drodze na polityczny wiec

Guaido, który został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego 5 stycznia, powiedział w piątek, że obejmie urząd jedynie przy wsparciu sił zbrojnych.

 

 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ