Reklama

Minister spraw zagranicznych Iranu rezygnuje

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif niespodziewanie podał się do dymisji. "Przepraszam za wszystkie niedociągnięcia" - napisał na swoim koncie na Instragramie, gdzie ogłosił rezygnację.

Aktualizacja: 26.02.2019 04:27 Publikacja: 25.02.2019 20:38

Minister spraw zagranicznych Iranu rezygnuje

Foto: AFP

amk

Mohammad Dżawad Zarifbył głównym negocjatorem Iranu w rozmowach dotyczących programu nuklearnego tego kraju i politykiem, który reprezentował Islamską Republikę w rozmowach z Zachodem.

O swojej decyzji Zarif poinformował na swoim koncie na Instagramie.

"Przepraszam was za wszystkie niedociągnięcia w minionych latach podczas mojej pracy jako minister spraw zagranicznych. Dziękuję irańskiemu narodowi i urzędnikom" - napisał polityk.

Jego słowa potwierdziło później irańskie MSZ w oficjalnym komunikacie dla agencji IRNA. Ta sama agencja podała, że prezydent Rouhani przyjął dymisję Zarifa.

Reklama
Reklama

Zarif został ministrem spraw zagranicznych w 2013 roku, gdy wybory prezydenckie w Iranie wygrał Hassan Rouhani. Był głównym negocjatorem z ramienia Iranu w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi i innymi światowymi mocarstwami w sprawie porozumienia, osiągniętego w 2015 roku, które miało na celu ograniczenie programu nuklearnego Republiki Islamskiej.

Mohammad Dżawad Zarif uważany jest za członka tzw. obozu umiarkowanego, który opowiada się za unormowaniem stosunków z krajami Zachodu, dzięki czemu po latach sankcji miałoby to korzystnie wpłynąć na gospodarkę Iranu.

Polityka
Stany Zjednoczone będą chronione przed rakietami z orbity? Nowe fakty o „Złotej kopule”
Polityka
Viktor Orbán: Rosja wygrała, Ukraina przegrała
Polityka
Donald Trump wprowadził Gwardię Narodową na ulice Waszyngtonu. „Autorytarne dążenia”
Polityka
Walka o władzę w Kongresie. Co Donald Trump planuje przed wyborami w 2026 roku?
Polityka
Nowe szczegóły rozmowy Trump - Putin. Co może zostać wypracowane na Alasce?
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama