"Z głębokim smutkiem informujemy, że nasz ukochany tata odszedł dziś w Minneapolis, w Minnesocie" - głosi oświadczenie wydane przez rodzinę.

Mondale, pierwszy kandydat na prezydenta USA reprezentujący jedną z dwóch głównych partii, który wskazał kobietę jako kandydata na swojego wiceprezydenta, zajmował się w czasie swojej kariery politycznej prawami obywatelskimi, integracją w szkołach, ochroną konsumentów oraz prawami pracowniczymi.

Był wiceprezydentem w latach 1977-1981 w administracji Jimmy'ego Cartera.

W latach 1993-1996 był ambasadorem USA w Japonii.

Znany jako "Fritz" Mondale był kandydatem Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1984 roku - jego rywalem był wówczas Ronald Reagan, który cztery lata wcześniej wygrał z Carterem. Mondale jako swojego kandydata na wiceprezydenta wskazał kongresmenkę Geraldine Ferraro.

W wyborach tych Mondale doznał jednej z największych klęsk wyborczych w historii wyborów prezydenckich w USA, przegrywając w 49 z 50 stanów. Wygrał jedynie w swoim stanie, Minnesota, oraz w Dystrykcie Kolumbia.

W czasie tamtej kampanii Mondale zapowiadał podniesienie podatków Amerykanom.

- Do końca mojej kadencji zmniejszę deficyt administracji Reagana o dwie trzecie - mówił w czasie przemówienia z 1984 roku w San Francisco, gdy przyjmował nominację prezydencką Partii Republikańskiej. - Powiedzmy sobie prawdę. To musi być zrobione, to musi być zrobione. Mr Reagan podniesie podatki i ja to zrobię. On tego nie powie, ja właśnie to zrobiłem - oświadczył. Ta wypowiedź pogrążyła jego kandydaturę, choć nie żałował jej nawet po wielu latach.

- Mówiłem prawdę - mówił w 2004 roku w rozmowie z PBS.