Co trzeci Polak sądzi, że przy wykupie działkowcy powinni otrzymywać bonifikatę. Dwa razy mniejsza grupa (17 proc.) popiera wykup działek wedle ich własności rynkowej.
Znacznie mniejsza – ponad 12 proc. – jest grupa Polaków, którzy uważają, że działkowcy nie powinni mieć prawa własności do użytkowanych gruntów.
Oddanie działkowcom ich działek za darmo popiera podobna grupa badanych, niecałe 12 proc. A to w tej chwili najbardziej prawdopodobny wariant, po niemal rocznej politycznej bitwie w Sejmie.
W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych – w tym monopol Polskiego Związku Działkowców. Dlatego też politycy na wyścigi zaczęli zgłaszać projekty uregulowania statusu ogródków. Własne zgłosiły SLD oraz Solidarna Polska. Powstał także projekt obywatelski, który poparło niemal milion osób, a wraz z nimi przedstawiciele PiS, PSL oraz Ruchu Palikota. Ten, przygotowany pod patronatem Polskiego Związku Działkowców, projekt oznacza utrzymanie silnej pozycji tej organizacji w ogródkach.
Pod koniec marca PO zgłosiła własny projekt, który zakładał oddanie ogrodów działkowych samorządom i Skarbowi Państwa. To wywoływało obawy działkowców, że grunty zostaną przeznaczone na inne cele.