Na polecenie rosyjskiej prokuratury na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Miednoje usunięto krzyż Virtuti Militari oraz Krzyż Wojny Obronnej z 1939 roku. Na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej pojawiło się oświadczenie w tej sprawie.
Dewastacja cmentarza w Miednoje. IPN: Federacja Rosyjska próbuje zatrzeć pamięć o polskich obywatelach
Instytut Pamięci Narodowej zaznacza, że „stanowczo potępia bulwersujący akt dewastacji, którego dopuściły się władze Federacji Rosyjskiej wobec Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje”. „Na polecenie Prokuratury Obwodu Twerskiego usunięto płaskorzeźby przedstawiające Order Virtuti Militari i Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939. To nie tylko akt wandalizmu sankcjonowanego przez władze rosyjskie, lecz również brutalne uderzenie w pamięć o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej” – czytamy.
Jak zauważa IPN, w Miednoje spoczywa 6 300 funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz innych służb II Rzeczpospolitej, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. „Zostali oni uznani przez Stalina i Berię za nieprzejednanych wrogów Związku Sowieckiego – ludzi, których należało fizycznie unicestwić” – wskazano. Zdaniem IPN „bezprecedensowy akt wandalizmu, jakim jest niszczenie elementów polskiego cmentarza, to bezpośredni zamach na pamięć o bohaterach wiernych przysiędze państwowej, który stanowi symboliczną kontynuację przemocy stosowanej przez sowiecki aparat terroru”.
Czytaj więcej
– Będziemy tych krzyży bronić, bo nie zgadzamy się na rosyjskie kłamstwa historyczne – tak szef M...
„Już po raz kolejny Federacja Rosyjska próbuje zatrzeć pamięć o polskich obywatelach, ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pogrzebanych przez sowiecką Rosję w nieoznakowanych dołach śmierci. Przez dekady przypisując tę zbrodnię Niemcom i fałszując historię w ramach zaplanowanej dezinformacji. Dziś, poprzez odbieranie im należnego upamiętnienia, na jakie zasłużyli jako obywatele wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej IPN. „Instytut Pamięci Narodowej, który od lat dokumentuje i bada Zbrodnię Katyńską, upowszechnia wiedzę o niej i dba o międzynarodowe uznanie prawdy historycznej, nie może pozostać obojętny wobec takiego aktu agresji” – dodano.