MAGA-katolicy szturmują konklawe. Kogo widzieliby w roli nowego papieża?

Powiązani z Donaldem Trumpem wierni amerykańskiego Kościoła odrzucają liberalną ich zdaniem wizję Franciszka i chcą powrotu do konserwatyzmu. W kolegium kardynalskim ich zwolennicy stanowią jednak zdecydowaną mniejszość.

Publikacja: 02.05.2025 04:30

Środowisko MAGA-katolików w roli nowego papieża widziałoby np. pochodzącego z Gwinei kard. Roberta S

Środowisko MAGA-katolików w roli nowego papieża widziałoby np. pochodzącego z Gwinei kard. Roberta Saraha (na zdjęciu).

Foto: EPA/FABIO FRUSTACI

J.D. Vance, najbardziej znany przedstawiciel MAGA-katolików (Make America Great Again), był jednym z ostatnich, którzy rozmawiali z Ojcem Świętym przed jego śmiercią. – To był wielki chrześcijański pasterz – mówił już po śmierci papieża. – Nie będę plamił jego spuścizny, wdając się w kwestie polityczne – dodaje.

Jednak za życia Franciszka wiceprezydent USA nie stronił od surowej krytyki Watykanu, w szczególności gdy papież apelował do Białego Domu o „niemające granic miłosierdzie” odnośnie do skazanych na deportację nielegalnych imigrantów.

Steve Bannon uważa, że Franciszek powinien skończyć w piekle

Vance, który w 2019 roku przeszedł na katolicyzm, był jednak i tak wstrzemięźliwy w stosunku do innego słynnego przedstawiciela ruchu MAGA w amerykańskim Kościele katolickim: Steve’a Bannona. Szef pierwszej kampanii wyborczej Trumpa, a potem jego główny doradca polityczny rzadko tracił okazję, aby w swoim niezwykle popularnym podcaście War Room atakować Franciszka. Choć sam jest trzykrotnym rozwodnikiem, uważał za oburzające dopuszczenie przez papieża do komunii osób, które się rozwiodły. Gdy w 2013 roku w samolocie lecącym do Rzymu Franciszek na pytanie, czy w Watykanie pracują osoby homoseksualne, odpowiedział: „kim jestem, aby to oceniać?”, Bannon zareagował: „Człowieku, ty jesteś papieżem. Masz oceniać. Ta »empatia« jest fałszywa”. I jak przypomina „Guardian”, twierdził, że za samo porozumienie, jakie papież zawarł z władzami Chin w sprawie statutu Kościoła katolickiego, Franciszek powinien „pójść do piekła”.

Czytaj więcej

Kardynałowie szukają papieża. Konklawe może jednak zostać opóźnione

Poza stosunkiem do osób homoseksualnych czy rozwodników w amerykańskim Kościele katolickim, gdzie 80 proc. księży uważa się za „konserwatywnych” lub „bardzo konserwatywnych”, źle przyjmowano także staranie Franciszka o budowę bardziej synodalnego Kościoła z większą rolą osób świeckich. Czy przyznania większego znaczenia kobietom.

W wywiadzie dla brytyjskiego „Timesa” niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Müller uznał, że jeśli następca Franciszka będzie kontynuował dotychczasową politykę, może dojść do podziału w Kościele. Środowisko MAGA-katolików chętnie widziałoby go w roli nowego papieża, podobnie jak byłego metropolitę St Louis Raymonda Leo Burke’a, węgierskiego kardynała Pétera Erdő czy pochodzącego z Gwinei Roberta Saraha. Doprowadzenie do takiego finału łatwe jednak nie będzie: spośród 133 kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe 80 procent zostało desygnowanych przez Franciszka. 

W samej Ameryce katolicy powiązani z ruchem Trumpa bardzo skutecznie umacniają jednak swoje wpływy polityczne. W wyborach w 2024 roku 58 proc. katolików głosowało na obecnego prezydenta. W Sądzie Najwyższym czterech spośród pięciu sędziów (łącznie jest ich dziewięciu) uważanych za konserwatywnych to katolicy, choć do tego Kościoła należy tylko 23 proc. Amerykanów. W uznaniu wpływów tego środowiska Trump mianował ambasadorem USA przy Watykanie bezwzględnego krytyka Franciszka Briana Burcha. W książce „New Catholic Moment: Donald Trump and the Politics of the Common Good” dowodzi on, że protekcjonistyczna polityka handlowa prezydenta czy jego bezwzględny stosunek do nielegalnych imigrantów są zgodne z katolickim nauczaniem. 

Franciszek nie uważał się za zwolennika lewicy czy prawicy

Amerykańscy katolicy od pokoleń głosowali na demokratów. To się zmieniło w znacznym stopniu na fali sporu o legalizację aborcji. Zapowiedź Trumpa, że cofnie gwarancje federalne prawa do przerywania ciąży zjednało mu ogromną część katolickiego elektoratu. Prezydent tłumaczył, że jego udział w pogrzebie Franciszka jest wyrazem wdzięczności za poparcie tych wyborców. 

Franciszek, który był bezwzględnym przeciwnikiem aborcji, zdawał sobie jednak sprawę z konieczności reform wobec katastrofalnego dla Kościoła katolickiego procesu laicyzacji w Europie, a także dramatycznego odejścia wiernych do kościołów ewangelikalnych. 

– Franciszek po prostu szedł za nauczaniem Ewangelii. Dlatego tak zbliżył się do biednych, prześladowanych. To zostało uznane przez niektóre środowiska za wyraz skrętu w lewo. Swoją otwartą postawą sam papież pozwolił na krytykę własnej postawy – tłumaczy Pedro Miguel Lamset, jezuita, jak i zmarły papież oraz jeden z najbardziej znanych pisarzy katolickich w Hiszpanii. 

J.D. Vance, najbardziej znany przedstawiciel MAGA-katolików (Make America Great Again), był jednym z ostatnich, którzy rozmawiali z Ojcem Świętym przed jego śmiercią. – To był wielki chrześcijański pasterz – mówił już po śmierci papieża. – Nie będę plamił jego spuścizny, wdając się w kwestie polityczne – dodaje.

Jednak za życia Franciszka wiceprezydent USA nie stronił od surowej krytyki Watykanu, w szczególności gdy papież apelował do Białego Domu o „niemające granic miłosierdzie” odnośnie do skazanych na deportację nielegalnych imigrantów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne