Donald Trump domaga się zwolnień. Elon Musk obiecuje bilion dolarów oszczędności

Prezydent USA Donald Trump zażądał od agencji federalnych kolejnych masowych zwolnień pracowników.

Publikacja: 27.02.2025 06:01

Elon Musk

Elon Musk

Foto: REUTERS/Brian Snyder

arb

Do agencji federalnych skierowana została notatka z żądaniem przedstawienia planów „znaczących redukcji” kadr do 13 marca. Od momentu objęcia prezydentury przez Trumpa dochodzi do redukcji w zatrudnieniu pracowników administracji. Dotychczas z 2,3 mln urzędników federalnych odeszło ok. 100 tysięcy.

Donald Trump i Elon Musk zaczną zwalniać doświadczonych urzędników

Redukcję zatrudnienia w administracji nadzoruje Elon Musk i jego Departament Wydajności Rządu (DOGE). Nie wiadomo jakiej skali zwolnień obecnie oczekuje od szefów agencji federalnych Trump.

Dotychczas redukcje obejmowały przede wszystkim osoby zatrudnione na okresie próbnym, z mniejszym stażem na zajmowanych stanowiskach, których miejsca pracy były słabiej chronione. Kolejna fala zwolnień ma jednak objąć większą liczbę doświadczonych urzędników.

Czytaj więcej

Film o odbudowie Strefy Gazy na profilu Donalda Trumpa. Jest jego złoty posąg

W czasie środowego posiedzenia gabinetu Trumpa, w którym wziął udział Elon Musk, prezydent USA poinformował, że Lee Zeldin, stojący na czele Agencji Ochrony Środowiska, planuje zwolnić do 65 proc. z 15 tys. pracowników agencji.

We wtorek źródło w administracji Trumpa przekazało agencji Reutera, że Służba Ochrony Zasobów Rybnych i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych i Biuro ds. Indian przygotowują się do zwolnień, które mogą objąć nawet 40 proc. zatrudnionych.

Elon Musk na posiedzeniu gabinetu. Donald Trump: Czy ktoś jest niezadowolony z Elona?

Wyrazem poparcia Trumpa dla działań Muska w zakresie redukcji administracji było umożliwienie mu wystąpienia na posiedzeniu gabinetu i przedstawienia efektów dotychczasowych działań jego Departamentu, który formalnie nie jest częścią administracji. Musk pojawił się na posiedzeniu w czarnej czapce z wyborczym hasłem Trumpa „Uczyńmy Amerykę znów wielką” (ang. Make America Great Again) i przekonywał, że jest w stanie zmniejszyć budżet federalny w tym roku o bilion dolarów (z ok. 6,7 biliona). - Czy ktoś nie jest zadowolony z Elona? - pytał Trump.

Czytaj więcej

Waszyngton mówi Elonowi Muskowi „nie!”

W ostatnim czasie doszło do zgrzytów między członkami administracji a Muskiem – w weekend pracownicy federalni zaczęli otrzymywać e-maile, w których żądano od nich opisania czym zajmowali się w ubiegłym tygodniu. Maile pochodziły z departamentu Muska, a pracownikom grożono zwolnieniem, jeśli na nie nie odpowiedzą. Niektórzy szefowie departamentów nakazali pracownikom zignorowanie tych maili.

W czasie posiedzenia gabinetu Musk tłumaczył, że chodzi mu o to, by sprawdzić czy wynagrodzenie otrzymują osoby rzeczywiście pracujące w administracji. - Sądzimy, że na liście płac administracji są osoby, które nie żyją - mówił Musk, nie przedstawiając jednak dowodów na potwierdzenie tych słów. Trump zasugerował, że ok. miliona urzędników, którzy nie odpowiedzieli na e-mail, może stracić pracę.

Z analizy agencji Reutera wynika, że w ciągu pierwszego miesiąca po zaprzysiężeniu Trumpa jego administracja wydała o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

Donaldowi Trumpowi i Elonowi Muskowi nie udało się dotąd zmniejszyć wydatków

Po posiedzeniu gabinetu Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, w którym nakazał agencjom współpracę  Departamentem Wydajności Rządu przy audycie wszystkich „niepotrzebnych” kontraktów. Administracja Usług Rządowych (General Services Administration) ma z kolei stworzyć plan pozbycia się wszystkich niepotrzebnych nieruchomości należących do administracji USA.

Jak dotąd działania Trumpa i Muska nie przyniosły spadku wydatków federalnych. Z analizy agencji Reutera wynika, że w ciągu pierwszego miesiąca po zaprzysiężeniu Trumpa jego administracja wydała o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – głównie ze względu na rosnące koszty obsługi długu i rosnące koszty funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i systemu emerytalnego, co jest pokłosiem starzenia się społeczeństwa. Trump zapewniał w kampanii wyborczej, że nie będzie redukował wydatków na te cele.

Trump naciska też na Kongres, by ten przedłużył obowiązywanie cięć podatkowych przeprowadzonych przez niego w 2017 roku. Komitet na rzecz Odpowiedzialnego Federalnego Budżetu szacuje, że cięcia te zwiększyły zadłużenie USA o 2,5 bln dolarów, a ich przedłużenie może zwiększyć zadłużenie w najbliższej dekadzie o kolejne 5 bln dolarów. Partia Republikańska rozważa redukcję wydatków na ochronę zdrowia i pomoc żywnościową dla najuboższych, by zrównoważyć nieco koszt przedłużenia obowiązywania cięć podatkowych.

Do agencji federalnych skierowana została notatka z żądaniem przedstawienia planów „znaczących redukcji” kadr do 13 marca. Od momentu objęcia prezydentury przez Trumpa dochodzi do redukcji w zatrudnieniu pracowników administracji. Dotychczas z 2,3 mln urzędników federalnych odeszło ok. 100 tysięcy.

Donald Trump i Elon Musk zaczną zwalniać doświadczonych urzędników

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Dziennikarz włączony do czatu najwyższych władz USA. Poznał plany ataku na Hutich
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Polityka
Erdogan nie zamierza zmieniać taktyki wobec opozycji
Polityka
Jędrzej Bielecki: Putin nie zrezygnuje z imperialnych ambicji
Polityka
Żona J.D. Vance'a leci na Grenlandię. Premier wyspy: Nie można tego uznać za nieszkodliwą wizytę żony polityka
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Ukraińcy są nieugięci wobec Rosji. Jaki kompromis jest możliwy?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście