Reklama

Pierwszy sondaż partyjny po powodzi: Jak zmieniło się poparcie dla partii?

Opublikowano wyniki sondażu poparcia partyjnego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 20-21 września, a więc już po tym, jak Polska zaczęła doświadczać skutków powodzi spowodowanej przejściem nad naszym krajem niżu genueńskiego o nazwie Boris.

Aktualizacja: 24.09.2024 07:03 Publikacja: 24.09.2024 06:59

Donald Tusk w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu

Donald Tusk w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

arb

Z sondażu wynika, że największym poparciem nadal cieszy się Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 34,2 proc. głosów. W porównaniu do badania z przełomu sierpnia i września KO traci 0,4 punktu procentowego poparcia.

Sondaż: Nowa Lewica wyprzedza Konfederację

Drugie miejsce w sondażu zajmuje PiS, na który chce głosować 31 proc. badanych. PiS w porównaniu do poprzedniego badania traci 1,4 punktu procentowego poparcia.

Czytaj więcej

Sondaż: Dlaczego doszło do powodzi w Polsce? Znamy zdanie Polaków

Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) uzyskała 10,5 proc. wskazań (wzrost o 0,8 punktu procentowego). Na czwartym miejscu Nowa Lewica zastąpiła Konfederację - na partię Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia chce głosować 8,7 proc. badanych (wzrost o 0,7 punktu procentowego), a na Konfederację - 8,4 proc. (spadek o 0,2 punktu proc.). 7,2 proc. badanych nie wie, na kogo oddaliby głos (wzrost o 1,8 punktu procentowego. Takie wyniki sondażu oznaczają, że wszystkie ugrupowania zasiadające obecnie w Sejmie weszłyby ponownie do parlamentu.

Żaden badany nie deklaruje gotowości do głosowania na inne ugrupowanie (spadek o 1,3 punktu procentowego).

Reklama
Reklama

Z sondażu wynika też, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 57,3 proc. ankietowanych (wzrost o 3,2 punktu proc.). Głosować nie zamierza 37,4 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono tydzień po tym, jak nad Polską pojawił się niż genueński Boris przynosząc nawalne opady deszczu i wywołując powódź na południu kraju.

Sondaż: W ostatnich wyborach do Sejmu najwięcej głosów zdobył PiS

Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce odbyły się 15 października 2023 roku. Wygrał je PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów. Druga była Koalicja Obywatelska z poparciem 30,7 proc. Dalsze miejsce zajęły Trzecia Droga (14,4 proc.), Nowa Lewica (8,61) i Konfederacja (7,16 proc.).

Najbliższymi wyborami, które odbędą się w Polsce, są wybory prezydenckie. Prezydenta wybierzemy wiosną 2025 roku. Sondaże wskazują, że faworytem I tury tych wyborów będzie Rafał Trzaskowski z KO, jeśli to on będzie kandydatem tej formacji na prezydenta.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nowa Lewica wybrała nowe władze. Włodzimierz Czarzasty wygrał głosowanie
Polityka
Spór Tusk–Nawrocki paraliżuje państwo? Polacy wydali jednoznaczny werdykt
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają korzystanie z prawa weta przez Karola Nawrockiego?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Architektura władzy Donalda Tuska. Jak premier zbudował nowy system rządzenia państwem?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama